Komentarz synoptyka: 2023-08-31
Proces zmiany warunków pogodowych, najbardziej odczuwalny na poziomie temperatury, zapoczątkowany we wczorajszym dniu, będzie pogłębiał się i zmniejszać się będzie kontrast termiczny pomiędzy najcieplejszym wschodem i najchłodniejszym zachodem naszego kraju. Wczoraj sięgnął on około 10 stopni, tak jak w poprzednich dniach, ale już z nieco niższego poziomu, od 27, 24 stopni na wschodzie do około 15, 17 stopni na zachodzie kraju, Burze nie były już tak aktywne, ale intensywne, przelotne opady deszczu utrzymały się nadal, najbardziej odczuła to stolica, ale także część Mazowsza zachodniego.
Dzisiaj nadal pochmurno i deszczowo, z dominacją opadów przelotnych i burz, generujących się głównie w drugiej połowie dnia, kiedy to temperatura osiąga swoje najwyższe wartości, a konwekcja termiczna osiąga swój największy „rozkwit”, obejmujący głównie zachodnią połowę kraju, z tendencją do rozprzestrzenia się w kierunku wschodnim, tutaj możliwe są również opady gradu. Na pozostałym obszarze, nocne opady, głównie o charakterze przelotnym, utrzymywać się będą do godzin popołudniowych z tendencją do słabnięcia i zanikania, a także do wychodzenia za naszą wschodnią i północno wschodnią granicę. Tutaj też mogą pojawić się burze. Temperatura przeważnie od około 20-stu stopni na zachodzie, do 24, 25 na wschodzie kraju, ale w obszarach występowania opadów, a zwłaszcza gradu, o parę stopni niższa. Wiatr południowo zachodni początkowo słaby i umiarkowany, a w ciągu dnia, zwłaszcza w obszarach objętych konwekcją silny i porywisty, w porywach dochodzący do 50, 70 km/h, lokalnie nawet do 80 km/h.
Nocą, nad lądem konwekcja będzie stopniowo wygasała, ale w pasie wybrzeża utrzyma się przez całą noc, będzie padać przelotnie i utrzymają się nocne burze. Tutaj też mocno powieje, przeważnie do 50, 60 km/h, z tendencją do rozprzestrzeniania się w drugiej połowie nocy na całą północ kraju. Temperatura przeważnie 12, 14 stopni, w obszarach górskich już nieco poniżej 10-ciu stopni.
W swobodnej troposferze nadal utrzymuje się południowy przepływ powietrza, po wschodniej stronie płytkiego niżu znad Morza Północnego, co doskonale odzwierciedlone jest na satelitarnych obrazach zachmurzenia (pl.sat24.com/pl/eu/km ). W ciągu najbliższej doby, niż ten przesunie się nad środkowy Bałtyk (www1.wetter3.de/animation_dt.html ) i po jego południowej stronie, już w całej troposferze otwierać się będzie droga dla napływu powietrza znad Morza Północnego przez Jutlandię i Niemcy. W ciągu kolejnej doby niż przesunie się w rejon Wysp Alandzkich i utrwalać się będzie u nas zachodni napływ powietrza polarnego o cechach morskich. Jutro już mniej opadów, które razem z burzami spodziewane są w pasie wybrzeża oraz na Pomorzu, z tendencją do rozprzestrzenia się na Warmię i Mazury oraz nad Suwalszczyznę. Z kolei w niedzielę, po następnej korekcie rozkładu geopotencjału, rozpocznie się napływ powietrza także polarnego ale znad południowej Skandynawii przez zachodni Bałtyk.
Ryszard Olędzki,
31 sierpnia 2023r., godz. 7.00