Komentarz synoptyka: 2023-09-01

W poprzednich dniach mieliśmy do czynienia z silnym rozwojem konwekcji z opadami przelotnymi, czasem układającymi się w liniach, zaś na południu i w centrum w formie zespołów chmur Cb, dającymi intensywne opady, które w obszarach miejskich wywołują zaburzenia infrastruktury, zaś na polach i łąkach lokalne rozlewiska i podtopienia. Od dzisiaj stopniowo zmieni się typ pogody, jedynie na Pomorzu i Mazurach wystąpią jeszcze dość liczne deszcze przelotne, napływające znad Bałtyku – tam dalej zalega zatoka od niżu stopniowo wypełniającego się nad Finlandią. Natomiast na południu kraju przejdzie strefa zachmurzenia i deszczu, ale raczej o charakterze ciągłym, przemieszczająca się dzisiaj i jutro od Sudetów i Dolnego Śląska przez Małopolskę i Karpaty po Podkarpacie i dalej nad Ukrainę. Tutaj utrzymuje się stacjonarna strefa frontu ciepłego, rozdzielająca masy z południa Europy od chłodniejszych, wirujących dookoła niżu fińskiego.

W perspektywie kilku dni czeka nas silny napływ powietrza atlantyckiego między niżem Morza Norweskiego i pasem wyżowym od Azorów po Anglię i północną Francję, a jednocześnie „wypływ” upalnych mas powietrza znad Sahary przez Algierię i Morze Śródziemne nad południe Europy – zwiększy się w ten sposób aktywność głównego frontu polarnego. Jakie zjawiska pogodowe będą z tym związane pokażą z dobrym wyprzedzeniem prognozy numeryczne. Przypominam że nasz model UM liczy dwa razy na dobę z 00 i 12 UTC prognozę na 120 godzin, czyli na 5 dni. Na taki okres dostępna jest w formie map, meteorogramy dalej prezentowane są na 70 godzin.

W najbliższych dniach czeka nas rozwój wyżu od południa, od Czech i Słowacji, ale wymienione na początku dwie strefy opadów wiążą się też z pełnym lub dużym zachmurzeniem. Pomiędzy nimi powstanie pas mniejszego zachmurzenia konwekcyjnego w dzień, wieczorami zanikającego. W obszarach pogodnego nieba zaobserwujemy spadki temperatury poniżej 10 stopni, tej nocy taki pas ciągnąć się będzie od Ziemi Lubuskiej przez północ Wielkopolski, Kujawy po Ziemię Dobrzyńską. W całym kraju dość znaczne nasycenie wilgocią podłoża spowoduje, że możliwe będą lokalne mgły nad ranem.


Z wyraźnie postępującym ograniczeniem intensywności konwekcji i opadów wiąże się też umiarkowany wzrost temperatury dzisiaj na Pomorzu i Mazurach będzie 17 stopni, jutro już 20 stopni. W centrum kraju dzisiaj temperatura dojdzie do 20-22 stopni, na południu 21-23 stopnie. Także wiatr w miarę rozwoju wyżu będzie się osłabiał, jeszcze dziś i jutro umiarkowany, z kierunku SW, w ciągu godzin popołudniowych w porywach do 10-12 metrów, wieczorem i w nocy słabnący aż do ciszy.


Maciej Ostrowski, 1 września 2023; 07:40

Udostępnij artykuł