Komentarz synoptyka: 2023-09-02

Znad Atlantyku do krańców Europy zbliżają się trzy istotne układy niżowe działające na stan pogody w tej części kontynentu, widoczne na animacjach z satelity MSG dostępne z www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html - najrozleglejszy i najbardziej aktywny to niż miedzy cyplem Grenlandii a Islandią o ciśnieniu 958 hPa, jago strefa zachmurzenia już minęła Islandię i wchodzi and Morze Norweskie. Na froncie chłodnym tego niżu skierowanym na SW aktywny jest niż będący pozostałością cyklonu tropikalnego Ferdynand, o ciśnieniu 978 hPa obecnie na pozycji 40N/55W, ale szybko wędrujący na wschód, w jego otoczeniu sztorm 10-11 stopni Beauforta i ulewny deszcz powyżej 70 mm/6h.

Natomiast nad Półwyspem Iberyjskim i oceanem na zachód od Portugalii i Maroka utrzymuje się odcięty od zasadniczego strumienia cyrkulacji zachodniej ośrodek niżowy, jego aktywny konwekcyjnie system chmur obejmuje SE Hiszpania i Morze Alborańskie, wejdzie nad Baleary i północ Hiszpanii. Także nad Pirenejami i południem Francji nawet w nocy działają zespoły konwekcyjne chmur Cb. Prognozy mówią o znacznej aktywności konwekcyjnej i opadowej tego ośrodka, nietypowej dla tej pory i tego obszaru Europy.

W przeciwieństwie do Atlantyku obszar Europy środkowej i południowej, a fragmentami i zachodniej, zaczyna obejmować wyż. Obecnie jego centrum jest nad Irlandią i Walią, a wydłużony klin sięga na wschód, wypierając i wygaszając resztki zachmurzenia frontowego. Wyż wciskający się nad środową Europę od Anglii i Morza Północnego powiększy się i umocni, w poniedziałek jego centrum o ciśnieniu 1028 hPa znajdzie się nad wschodnimi Niemcami i zachodnią Polską i dalej będzie wolno dryfować na wschód.

Jeszcze dzisiaj rano nad południem kraju przemieszcza się resztka zachmurzenia średniego i opadów deszczu, wycofają się znad Małopolski i Podkarpacia nad Słowację i zachodnią Ukrainę. W pozostałej części kraju sporo mniejszego zachmurzenia konwekcyjnego rozwijającego się w dzień, wieczorami zanikającego. Jedynie na Mazurach i Podlasiu po południu bardziej rozwinięte chmury Cu/Cb dać mogą przelotny opad deszczu, może pojedyncze wyładowania. W niedzielę takie chmury pojawić się mogą tylko na wschodnich krańcach Lubelszczyzny i Podkarpacia, w poniedziałek i we wtorek już bez deszczu i przy umiarkowanym zachmurzeniu cumulusowym w całym kraju.


Mijająca nocy byłą w pasie rozpogodzeń chłodna, spadki temperatury do 9 stopni, kolejne noce już trochę cieplejsze, 11-13 stopni ale w całym kraju nasycenie wilgocią podłoża spowoduje, że możliwe będą lokalne mgły nad ranem. Z pogodą wyżową wiąże się umiarkowany wzrost temperatury dzisiaj na Pomorzu i Mazurach będzie 20 stopni, w centrum kraju i na południu dzisiaj temperatura dojdzie do 21-23 stopni. Wybierając się w wyższe góry pamiętajmy, że temperatura spada z wysokością o 1 stopień na 100 metrów wzniesienia, w cieniu chmur lub na nieoświetlonych zboczach ten spadek jest wyraźnie odczuwalny.

Maciej Ostrowski, 2 września 2023; 07:45

Udostępnij artykuł