Komentarz synoptyka: 2023-09-04

Dzisiaj już bez letnich burz i opadów przelotnych z niezbyt rozbudowanych chmur Cb, w najcieplejszej porze wczorajszego dnia występujących na wschodzie, południowym wschodzie i na południu kraju, na wschód od rubieży: Wysoczyzna Białostocka – Beskid Makowski. Nie będzie burz i nie będzie opadów, ale nad znacznymi obszarami kraju utrzymywać się będzie duże i umiarkowane, bezopadowe zachmurzenie w strefie mało aktywnego frontu ciepłego. O poranku lokującego się od Finlandii, poprzez wschodnie akweny Bałtyku, a także Estonię i Łotwę, a u nas od Pomorza Gdańskiego i Warmii po Śląsk Opolski i Górny oraz po zachodnią Małopolskę, a dalej schodzi nad Morawy i zachodnią Słowację (pl.sat24.com/pl/eu/km ). Jest on ułożony po zachodniej stronie prądu strumieniowego, schodzącego znad południowej Finlandii, prosto na południe aż po środkowy i południowy Adriatyk oraz południowe Włochy, a zanika nad Morzem Jońskim (www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream ). U schyłku dnia, a zwłaszcza w nocy, będzie on przesuwał się na wschód, ustępując znad Bałtyku południowego i naszych dzielnic północno wschodnich, ale na południowym odcinku będzie wchodził nad północny Adriatyk oraz środkowe Włochy i Maltę, a dalej w kierunku Krety, przyjmując kształt odwróconej litery „S”. W ciągu dnia, po jego wschodniej stronie, w chwiejnej masie powietrza (wczorajszego) z powodzeniem rozwijać się będzie płytka konwekcja, według naszego modelu bezopadowa. Natomiast zachmurzenie frontowe, nadal bezopadowe, przesuwać się będzie północą kraju w ślad za prądem strumieniowym, niewiele zmieniając swoje położenie w dzielnicach środkowych i południowych przez cały dzień, noc i niemal prawie cały jutrzejszy dzień. Temperatura letnia, na znacznym obszarze wyrównana na poziomie 22, 24 stopnie, lokalnie na Nizinie Szczecińskiej z przyległościami około 25 stopni. Chłodniej będzie w pasie wybrzeża z powodu chłodnego wiatru północno zachodniego, tutaj około 18, 20 stopni. Chłodniej będzie także na krańcach południowych z powodu wyniesień terenowych.

Barycznie jesteśmy w obszarze wyżu z ciśnieniem w jego centrum sięgającym 1026 hPa, przypominającym kształt mocno rozwartej litery „V”, lokującym się nad naszym krajem po zachodniej stronie prądu strumieniowego. Stąd też niewielkie ruchy powietrza i słaby wiatr z kierunków zmiennych, stosownie do położenia względem jego centrum. Już w nocy będzie on powoli przesuwał swoje centrum w kierunku wschodnim, na pogranicze Lubelszczyzny i Wołynia, z wyraźną tendencją do słabnięcia. Utrzymywać on będzie kontakt z innym wyżem umacniającym się na pograniczu Morza Północnego i Morza Norweskiego, który pojutrze, po przesunięciu się nad południową Skandynawię, wchłonie on wyż nad Ukrainy i Białorusi. Jest to zwiastun przebudowy pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej, a także pola geopotencjału w swobodnej troposferze, torując drogę dla formującego się układu „Ω”. Jego wyż lokować się będzie nad Niemcami oraz krajami Beneluksu i północno wschodnią Francją. Natomiast ośrodki niżowe lokować się będą odpowiednio, po zachodniej stronie nad Atlantykiem pomiędzy Azorami i Półwyspem Iberyjskim oraz przylegającą do niego Zatoką Biskajską. Natomiast po stronie wschodniej bliźniaczy układ niżowy lokować się będzie nad środkowymi akwenami Morza Śródziemnego (www1.wetter3.de/animation_dt.html ). My będziemy pozostawać po wschodniej stronie ośrodka wyżowego, z północno zachodnim przepływem powietrza w swobodnej troposferze, a w cienkiej warstwie przyziemnej ze wspomnianym wyżem znad zachodniej Ukrainy. Powstanie słabo gradientowy obszar wysokiego ciśnienia, ze słabym wiatrem o zmiennych kierunkach, a to między innymi sprzyjać będzie wzrostowi temperatury na poziomie 25, 28 stopni. Noce będą cieplejsze, a w dzień utrzymywać się będzie tendencja do dalszego wzrostu temperatury o jeden stopień wyższej.

Pewnego rodzaju właściwością układu „Ω” jest stabilna, ciepła i bezopadowa pogoda, bez istotnego zachmurzenia. Tego rodzaju układy baryczne, nawet nieznacznie przekształcając się, są stabilne przez kilka dni, a niekiedy nawet dłużej.

Ryszard Olędzki,
4 września 2023r., godz. 7.30

Udostępnij artykuł