Komentarz synoptyka: 2023-09-05

Od wczorajszego dnia mamy umiarkowanie ciepłą, suchą i spokojną pogodę, a taki stan utrzyma się przez parę, a pewnikiem nawet przez kilka następnych dni, za sprawą układu „Ω” w swobodnej troposferze, którego ośrodek wyżowy lokuje się nad Niemcami, krajami Beneluksu i północno wschodnią Francją. Natomiast w cienkiej warstwie przyziemnej utrzymuje się rozległy wyż w kształcie mocno zdeformowanej elipsy z długą osią biegnącą od Wysp Brytyjskich na wschód aż po centralną Rosję europejską, najwyższą wartość ciśnienia 1031 hPa o godzinie 03 UTC zarejestrowała stacja meteorologiczna w Zakopanem. Natomiast charakterystyczne dwa układy niżowe u jego podstawy lokują się odpowiednio nad Atlantykiem na zachód od Zatoki Biskajskiej, a po wschodniej stronie nad centralnymi akwenami Morza Śródziemnego, a dokładniej nad Basenem Jońskim.

O ile w swobodnej troposferze, w warstwie osiadania powietrza od około niespełna 3 km do około 5 km, wilgotność względna jest niewielka i sięga zaledwie paru procent, przeważnie od 2 do 7, 8, to w warstwie przyziemnej jest zdecydowanie duża. Nad ranem i o poranku zawierała się w wąskim interwale 96, 99% i nad ranem formowały się mgły radiacyjne, przeważnie na Pomorzu Gdańskim oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu, a także w dolinie środkowej Wisły (pl.sat24.com/pl/pl/visual ). W miarę wzrostu temperatury, będą one dość szybko zanikały. Natomiast w warstwie podinwresyjnej sięga od 80 do 90%, a płat chmur warstwowo kłębiastych (Sc), w strefie mało aktywnego frontu ciepłego, utrzymuje się od Litwy na południowy zachód po Suwalszczyznę i Mazury, aż po północne Mazowsze i Pojezierze Dobrzyńskie. Front ten, już bez zachmurzenia biegnie dalej w kierunku południowo zachodnim aż po południową część Śląska Opolskiego. Po jego wschodniej stronie utrzymywała się temperatura jednocyfrowa od 6-ciu do 9-ciu stopni. Natomiast na pozostałym obszarze, w cieplejszym powietrzu, już od 11-stu do 14, lokalnie 15-stu stopni. Z kolei pod wspomnianym zachmurzeniem 16, 17 stopni. Przy słabym gradiencie barycznym wiatr słaby, z kierunków zmiennych, a przeważnie cisza wiatrowa.

To mamy na początku dnia, w jego ciągu dominować będzie przeważnie pogodne niebo, z tym, że na rozległym południowym wschodzie, gdzie noc, a zwłaszcza poranek był rześki, uaktywni się konwekcja termiczna z chmurami Cu. Natomiast na północnym wschodzie nadal utrzymywać się będzie duże i całkowite zachmurzenie warstwowo kłębiaste, a przy większych rozpogodzeniach, uaktywniać się będzie konwekcja termiczna. Temperatura w najcieplejsze porze dnia sięgać będzie od 23, 25 stopni na południowym wschodzie do 26, 27 stopni w cieplejszym powietrzu, Na wybrzeżu oraz w wyższych partiach gór tylko około 20, 22 stopni. Przy małym gradiencie barycznym wiatr słaby z kierunków zmiennych stosownie do rozkładu ciśnienia i zmieniający się stosownie do niewielkich przekształceń pola ciśnienia. A to zmieniać się będzie wraz z oddalającym się na wschód fragmentem prądu strumieniowego.

Słabnący ośrodek wyżowy przesuwać się będzie nad zachodnią Ukrainę, przejściowo nawet nieco się umocni, ale rozpłynie się. Jego miejsce stopniowo zajmować będzie wspomniany wyż z rodowodem atlantyckim, który po przewaleniu się przez Góry Skandynawskie, będzie rozbudowywał się nad południową Skandynawią i Bałtykiem z tendencją do przesuwania się w kierunku południowo wschodnim. Zatem, przed nami kontynuowana będzie pogoda wyżowa z temperaturami letnimi od 25 do 27, 28 stopni z tendencją do powolnego jej wzrostu i na początku drugiej dekady możliwe są upały z temperaturą 30 i +30 stopni.


Ryszard Olędzki,
5 września 2023r., godz. 7.30

Udostępnij artykuł