Komentarz synoptyka: 2023-09-06

Przed nami kolejny, ciepły i słoneczny dzień bez opadów i innych groźnych i intensywnych zjawisk. Będzie na ogół bezchmurnie lub lokalnie występować będzie małe zachmurzenie, na północnym wschodzie umiarkowane, w godzinach popołudniowych głównie w postaci chmur kłębiastych cumulus dobrej pogody; po nocnych spadkach temperatury do około 8-12°C w dzień będzie szybko wzrastać do około 22-24°C na północnym wschodzie i wschodzie i 25-27°C na południowym wschodzie, słaby lub umiarkowany wiatr powieje z południowego wschodu w zachodniej części kraju i z zachodu lub północnego zachodu we wschodniej. Nadchodząca noc będzie na ogół bezchmurna, ze spadami temperatury od 5-10°C, lokalnie wystąpi mgła lub zamglenie, szybko ustępujące rano.

Taka łagodna, bardziej letnia niż jesienna aura, towarzyszyć na m będzie przez niemal cały tydzień, z możliwością wzrostu temperatury w weekend do 29-30°C. Zawdzięczać to będziemy zalegającemu, quasi stacjonarnemu wyżowi, który znad Skandynawii i Ukrainy powoli przemieszczać się będzie na południowy wschód. Ponieważ oś tego elipsoidalnego układu przebiega niemal przez środek Polski z południowego wschodu na północny zachód, nad NE kraju napływa z chłodniejsza masa z północnego zachodu, nad SE kraju cieplejsze powietrze z kierunków południowych. Stąd różnice temperatury i kierunków wiatru.

Taką stabilność sytuacji barycznej, stąd i pogodowej nad kontynentem zapewnia głębokie zaburzenie strefowej cyrkulacji zachodniej wyższych warstwach troposfery. Na poziomie 500 hPa ma ono postać charakterystycznego układu Ω, tworzonego przez klin od Morza Śródziemnego po Półwysep Skandynawski i dwa układy niżowe, jeden nad Atlantykiem na zachód od Półwyspu Iberyjskiego i drugi w rejonie Morza Egejskiego: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202309051200&projection=opencharts_europe&valid_time=202309070900 . Po zachodniej krawędzi klina przenoszone jest ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, po wschodniej chłodniejsze polarne morskie. W miarę powolnego przesuwania się układu na wschód, również nad nasz obszar napłynie cieplejsza masa, stąd oczekiwane po koniec tygodnia temperatury rzędu 28-30°C.

Pamiętajmy jednak, że adwekcja nie jest jedyną przyczyną zmian temperatury. W takim jak obecnie układzie ciśnienia i niewielkim zachmurzeniu istotną rolę odgrywać będzie osiadanie powietrza w wyżu i czynnik radiacyjny, nagrzewanie podłoża i powietrza przy niewielkim zachmurzeniu.

Na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/km zwracają uwagę dwa układy ex-cyklon tropikalny FRANKLIN na zachód od Półwyspu Iberyjskiego i aktywny niż w rejonie Morza Egejskiego z duża aktywnością konwekcyjną. Prognozowane utrzymywanie się tego niżu powodować będzie gwałtowne burze i intensywne opady szczególnie w Grecji, mogące powodować powodzie. Ostrzeżenia najwyższego poziomu o opadach i burzach w tym regionie można znaleźć na mapach METEOALARM: meteoalarm.org/en/live/warning/15e741c4-7aaa-4021-975b-bf26de064b1c/bc540915-c91f-4c36-becf-8a56f747384d#list .

Ryszard Klejnowski

6 września, środa, 249 dzień 2023 roku; 7:10

Udostępnij artykuł