Komentarz synoptyka: 2023-09-07

Początek września nadrabia letnie ochłodzenie z trzeciej dekady lipca i pierwszej dekady sierpnia. Głównie z uwagi na czynnik astronomiczny, tj. znaczne skrócenie się dni, dzisiaj wschód słońca w stolicy o godzinie 5.56, zachód o godzinie 19.11, a dzień będzie trwał jedenaście godzin i jeden kwadrans. Temperatura wczoraj na Pomorzu zachodnim i na Ziemi Lubuskiej osiągnęła maksimum w Szczecinku 29,1, w Słubicach 29,0 stopni i był to rekord tego dnia. Natomiast najchłodniej, poza obszarami górskimi było w pasie wybrzeża wyeksponowanego na chłodny powiew Bałtyku, w Ustce zarejestrowano 20,4, w Kołobrzegu 21,6, w Gdańsku-Świbnie 22,0, w Świnoujściu i na Helu po 22,1˚C.

Układem barycznym sterującym napływem ciepłego powietrza znad niższych szerokości geograficznych naszego kontynentu jest układ „Ω”, z dobrze rozbudowanym centrum z ciśnieniem około 1029 hPa nad środkowym Bałtykiem oraz dwoma ośrodkami niżowymi lokującymi się odpowiednio. Nad wschodnim Atlantykiem na wysokości Zatoki Biskajskiej i po drugiej jego stronienie w rejonie Basenu Jońskiego. To ten drugi ośrodek, w swojej tylnej części zaciągnął zimne powietrze pochodzenia arktycznego, mocno zmodyfikowanego podczas spływania nad coraz cieplejsze podłoże, które bez problemów wdarło się nad ciepłe akweny Morza Jońskiego i Basenu Jońskiego, pozyskując z nich ogromne ilości pary wodnej. Przerzucone ono zostało przez „plecy niżu” i zawarty w nim potencjał będzie stopniowo słabł, ale, to co już spadło nad Bułgarię, Grecję i Turcję, powoduje ogromne opady deszczu, a tym samym niebywałe powodzie.

U nas spokojnie i bez opadów przy bezchmurnej pogodzie nad znacznym obszarem kraju. Podinwersyjne zachmurzenie warstwowo kłębiaste, a lokalnie także warstwowe przykrywa rozległy północny wschód od Pomorza Gdańskiego po Suwalszczyznę i dalej na południe, po północne Polesie Lubelskie oraz lokalnie w Małopolsce i na Podkarpciu. Temperatura o godzinie 6-tej najniższa na Ziemi Łódzkiej i na Kielecczyźnie, tylko 9 stopni. Na pozostałym obszarze dwucyfrowa, a najwyższe jej wartości na poziomie 15, 16 stopni zarejestrowano na Ziemi Lubuskiej i na północnej części Pomorza Gdańskiego 15, 17 stopni, a także w Świnoujściu 15 stopni.

W ciągu dnia, wspomniane zachmurzenie już bez chmur warstwowych, postępując nad dzielnicami wschodnimi, rozprzestrzeniać się będzie w kierunku południowym od Mazowsza aż po Podkarpacie. Na pozostałym obszarem kraju dominować będzie niebo bezchmurne. Temperatura w najcieplejszej porze dnia w interwale 25, 28 stopni, tylko na wybrzeżu z powodu bliskości chłodnego morza, około 20-stu stopni, a lokalnie może nieco niższa. Wiatr przeważnie z sektora wschodniego, słaby, miejscami umiarkowany.

Już w horyzoncie czasowym naszego modelu, widoczna jest tendencja do powoli postępującej przebudowy pola ciśnienia. Wspomniany wyż powoli słabnąc przesuwać się będzie na wschód od nas, ale dopiero na początku drugiej dekady spodziewana jest generalna przebudowa pola ciśnienia. Będzie on ustępował miejsca niżowi atlantyckiemu, kierującemu się nad Skandynawię, a w rejonie Wysp Brytyjskich umacniać się będzie wyż atlantycki, W tej sytuacji barycznej, nieuniknione jest mocno odczuwalne ochłodzenie, na skutek napływu chłodnego powietrza krótką drogą spływającego od północnego zachodu.

Ryszard Olędzki,
7 września 2023r., godz. 7.15

Udostępnij artykuł