Komentarz synoptyka: 2023-09-08

Od długiego czasu układem barycznym sterującym napływem ciepłego powietrza znad niższych szerokości geograficznych naszego kontynentu jest układ „Ω”, z dobrze rozbudowanym centrum z ciśnieniem około 1029 hPa już nad Litwą oraz dwoma ośrodkami niżowymi lokującymi się odpowiednio. Niż atlantycki Eks-Franklin z ciśnieniem 1000 hPa w jego centrum, w ciągu ostatniej doby przesunął się w kierunku północnym i obecnie lokuje się na wysokości Normandii. Natomiast jego ”bliźniak” int. Daniel, z ciśnieniem około 1008 hPa, po stronie wschodniej, dość szybko wypełniający się zimnym powietrzem, lokuje się nad Basenem Jońskim. To ten układ baryczny od dłuższego czasu kieruje do nas ciepłe, by nie powiedzieć gorące powietrze zaciągnięte z niższych szerokości geograficznych Europy południowo zachodniej, a zwłaszcza znad zachodnich akwenów Morza Śródziemnego. Już w niedługim czasie, w horyzoncie czasowym około czterech, pięciu dni, a pewnikiem za sześć dni, będzie on redukowany i stopniowo otwierać się będzie droga dla świeżego powietrza polarnego o cechach morskich znad umiarkowanych szerokości geograficznych Atlantyku. Do nas, w swobodnej troposferze, napływać ono będzie znad Anglii i północnej Francji, przez kraje Beneluksu i Niemcy.

Poranek mamy mocno zróżnicowany, zwłaszcza przez temperaturę, na zachodzie kraju, a lokalnie na Pomorzu i Warmii temperatura +16 stopni, Szczecin i Zielona Góra po 16,4˚C, Koszalin 16,2˚C, a Elbląg 16,0˚C, a niebywałe ciepło na Śnieżce z temperaturą 15,6˚C, przy wilgotności względnej tylko 16%. Natomiast w kotlinach górskich, Jeleniej, Kłodzkiej i Nowosądeckiej mgły radiacyjne ograniczające widzialność do 100 metrów, tutaj też znaczne spadki temperatury na skutek spływania chłodu po stokach górskich. Natomiast na północnym wschodzie kraju, w Suwałkach 8,3, w Białymstoku 8,5, w Terespolu 8,7˚C. Taka różnica temperatury spowodowana jest rozkładem ciśnienia, a zwłaszcza położeniem osi klina wyżowego, biegnącego od wschodnich Mazur po kolano Bugu,

Dzisiaj w pogodzie bez istotnych zmian. Nadal dominować będzie pogodne niebo, ale w dzielnicach wschodnich występować będzie płytka konwekcja z charakterystyczni chmurami Cu, „pięknej pogody”. Temperatura wysoka, przeważnie na poziomie 25, 28 stopni, tylko lokalnie 29 stopni. Wiatr południowo wschodni słaby i umiarkowany, tylko przejściowo w najcieplejsze porze dnia, w pasie od Niziny Szczecińskiej po Wyżynę Krakowsko-Częstochowską silniejszy i porywisty, w porywach dochodzący do 12, 14 m/s. Natomiast od godzinach południowych, na północnym wschodzie zmieniający kierunek na północno zachodni i nadal słaby i umiarkowany.

To dzisiaj, a w dalszej perspektywie czasowej spodziewana jest fluktuacja pola ciśnienia, które będzie stopniowo obniżało się na skutek oddalania się na wschód, słabnącego układu wyżowego i redukującego się. Wciąż będziemy po zachodniej jego stronie, nadal w tej samej masie gorącego powietrza o cechach kontynentalnych, Na zachodzie kraju utrzymywać się będzie bezchmurne niebo, a na wschodzie spodziewane jest zachmurzenie podinwersyjne, kłębiaste, zwłaszcza w porze dziennej i w pierwszej połowie nocy.


Ryszard Olędzki,
8 września 2023r., godz. 6.45

Udostępnij artykuł