Komentarz synoptyka: 2023-09-11

Znaczna część Europy początkowo znajdować się będzie w tylnej części układu wysokiego ciśnienia związanego z układem wysokiego ciśnienia z ośrodkami 1021 hPa ulokowanymi nad obszarem wschodniej Ukrainy w ciągu dnia od północnego zachodu zacznie powoli nasuwać się płytka zatoka związana, z którego niżem ośrodek 998 hPa ulokowany jest nad wodami Morza Norweskiego i powoli przemieszcza się na wschód nad obszar Skandynawii. Napływa z północno zachodniej części Europy ciepła masa powietrza zwrotnikowego o cechach morskich, o równowadze stałej przechodzącej w ciągu dnia do warunkowo chwiejną.


Wraz z zatoką niskiego ciśnienia wędrować będzie z zachodu na wschód rozległy front atmosferyczny biegnący znad okolic Nowej Ziemi przez Finlandię, Bałtyk i dalej nad obszar północnych Niemiec i dalej na zachód nad obszar Wysp Brytyjskich, gdzie połączy się z płytkimi ośrodkami niżowymi. Front podzielony jest na chłodne i ciepłe odcinki, i porzedzać go będzie dolno-troposferyczna linia zbieżności wiatru.
W ciągu dzisiejszego dnia nad całym obszarem kraju niebo będzie bezchmurne, jedynie lokalnie występować będzie zachmurzenie małe do umiarkowanego, nad morzem lokalnie zachmurzenie duże przez chmury piętra niskiego. Temperatura maksymalna wyniesie od 26 do 30 stopni. Wiatr przeważnie słaby z kierunku południowo zachodniego do zachodniego, o sredniej prędkości do 5-10 km/h.


W nocy nad Polską zachmurzenie małe do umiarkowanego przeważnie przez chmury piętra wysokiego. W drugiej części oraz nad ranem na północnym wschodzie występować będą niskie chmury stratus, oraz mgły ograniczające widzialność miejscami do 400 metrów, na pozostałym obszarze kraju lokalnie występować będą zamglenia ograniczające widzialność do 5000-2000 metrów. Temperatura minimalna wyniesie od 13 do 15 loklanie do 17 stopni. Wiatr słaby, zmienny o średniej prędkości do 4-8 km/h.

Udostępnij artykuł