Komentarz synoptyka: 2023-09-15

Po ostatniej wymianie masy gorącego powietrza pochodzenia zwrotnikowego na powietrze polarne o cechach morskich i przejście aktywnego frontu chłodnego z licznymi burzami, w tym w porze nocnej, od wczorajszego dnia spokojnie oddychamy tym drugim powietrzem, przy postępującej kompensacji ciśnienia. Główny front atmosferyczny jest już na wschód i południe od nas i rozciąga się od północnej Rosji europejskiej na południowy zachód aż po Półwysep Iberyjski z przyległościami, z paroma zafalowaniami nad Rumunią, Włochami i Hiszpanią, gdzie utrzymują się liczne burze nocne (en.sat24.com/en/eu?showLightning=true ).

W świeżym powietrzu polarnym, przy postępującej kompensacji ciśnienia rozbudował się mobilny wyż rozciągający się od północnej Skandynawii, przez Bałtyk z przyległościami aż po północno zachodnie Bałkany. Główne jego centrum w ciśnieniem sięgającym 1025 hPa lokuje się nad Pomorzem Gdańskim i nadal będzie wzrastać, wykazując tendencję do powolnego przesuwania się nad kraje bałtyckie, a jutro już nad zachodnią Rosję. To jego położenie nadal warunkować będzie rozkład temperatury, a zwłaszcza temperaturę w porze nocnej, kiedy to po jego wschodniej stronie mijającej nocy, przy braku zachmurzenia temperatura na rozległym północnym wschodzie zeszła do poziomu siedmiu stopni, a na Pomorzu do ośmiu stopni. Natomiast na pozostałym obszarze kraju, pod dużym zachmurzeniem warstwowo kłębiastym, temperatura zatrzymała się na poziomie 13, 15 stopni. Przy słabym gradiencie barycznym wiatr słaby, z kierunków zmiennych, a w wielu miejscach utrzymuje się cisza wiatrowa.

Zatem czeka nas typowa pogoda dla późnego lata, warunkowana bliskością ośrodka wyżowego oraz powietrzem polarnym, w którym znad krajów bałtyckich i Rosji zachodniej, po wschodnich peryferia wyżu, napływać będzie chłodne powietrze polarne, w którym rozwijać się będzie płytka konwekcja cumulusowa. Tutaj temperatura w najcieplejszej porze dnia, zatrzyma się przeważnie na poziomie 19-stu stopni. Natomiast na pozostałym obszarze kraju nieco cieplej, a najwyższa temperatura spodziewana jest na poziomie około 22, lokalnie może nawet 23 stopni. Tutaj też spodziewany jest rozwój konwekcji płytkiej z płaskimi Cumulusami. Natomiast bez istotnego zachmurzenia pozostaną dzielnice centralne. Wiatr nadal słaby, lokalnie umiarkowany, północno wschodni, na zachodzie kraju wschodni z tendencją do przechodzenia na południowo wschodni, u schyłku dnia przechodzący na wschodni.

Nocą w miarę przesuwania się centrum wyżu nad kraje bałtyckie, zmieniać się będzie przepływ powietrza na wschodni i znów znad Litwy i Białorusi napłynie chłodne powietrze, w którym temperatura zejdzie do około 7, 8 stopni, a najcieplej będzie nad południowym wschodzie, około 12, 13 stopni, pod nasuwającym się znad Ukrainy zachmurzeniem warstwowo kłębiastym. Na pozostałym obszarze kraju, przy ustępującym zachmurzeniu, temperatura przeważnie 11, 12 stopni.

Jutro ciśnienie będzie się obniżało na skutek przesuwania się centrum wyżu nad Rosję zachodnią i zwiększać się będzie gradient baryczny, a to powodować będzie wzrost prędkości wiatru południowo wschodniego. Najmocniej, 40, 60 km/h, powieje w pasie od Pomorza po Lubelszczyznę i północne Podkarpacie. Zmiana kierunku wiatru, spowoduje nie tylko wzrost jego prędkości, ale już w nocy z soboty na niedzielę spodziewane jest nasuwanie się znad wschodniej Słowacji i sąsiadującej z nią Ukrainy przelotnych opadów deszczu. Również rozprzestrzeniać się będzie w głąb kraju podinwersyjne zachmurzenie warstwowo kłębiaste (Sc).


Ryszard Olędzki,
15 września 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł