Komentarz synoptyka: 2023-09-16

Przed nami jeszcze kilka dni letniej, lecz zmierzającej ku jesieni aury. Podobnie jak w ostatnich dniach weekend będzie bardzo pogodny, bezchmurny lub z niewielkim zachmurzeniem, które nie ograniczy nam dostępu do promieniowania słonecznego, co najwyżej urozmaici monotonny obraz bezchmurnego nieba Po nocnych spadkach temperatury do 7-10°C w dzień będzie znacznie cieplej, lecz już nie upalnie, na północnym wschodzie temperatura wzrośnie do około 20°C, w centrum 22-24°C, na zachodzie 24-26°C Umiarkowany wiatr powieje z południowego wschodu, w ciągu dnia i jutro może się nieco nasilać.

Jutro i w poniedziałek podobny charakter pogody, jutro nieco cieplej, jeszcze cieplej a nawet gorąco w poniedziałek, nawet do 28-30°C. Od wtorku czeka nas ponownie kilkodniowe lekkie ochłodzeni, a astronomiczna jesień przywita nas raczej ciepło, lecz już z opadami.

Wschodnia część europejskiego kontynentu, od Półwyspu Kola po Morze Śródziemne objęta jest antycyklonalną cyrkulacją wyżu znad Rosji i Białorusi, powoli migrującego na wschód. Od zachodu wkracza płytka zatoka niżu znad znad Biskajów i Wysp Brytyjskich. Jak możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/km strefy frontowe i układy niżowe okalają pierścieniem chmurowym wyż kontynentalne, przemieszczając się antycyklonalnie wokół niego. Podobny obraz stref zachmurzenia i aktywniejszej konwekcji możemy obserwować na zbiorczej mapie z systemu europejskich radarów meteorologicznych Eumetnet-Opera www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Jak bardzo „wysuszona” jest masa powietrza nad naszym obszarem, a tym samym powstawania zachmurzenie mogą świadczyć diagramy aerologiczne np. w Legionowa k. Warszawy weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2023&MONTH=09&FROM=1600&TO=1600&STNM=12374 . Przy wskaźniku PWAT (Rrecipitable Water) 12,77 mm, silnej inwersji osiadania w warstwie 900 – 600 hPa i blisko 10 stopniowym deficycie wilgotności powyżej, trudno mówić o możliwości powstania znaczącego zachmurzenia, tym bardziej opadów.

Aby lepiej poznać mechanizmy takich zmian w pogodzie możemy spojrzeć na prognostyczne mapy wyższych poziomów w atmosferze. Jak widzimy na poziomie 500 hPa nadal nad kontynentem zalega od wielu dni układ Ω, który w tylnej części jego klina przenoszone jest na północ ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Ilustrują to izotermy poziomu 850 hPa. Dzisiaj i jutro, oraz w poniedziałek nad nasz napłynie cieplejsza masa, co w połączeniu z jej transformacją nad ogrzanym kontynentem generować będzie takie a nie inne wartości temperatury przy powierzchni ziemi: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202309151200&projection=opencharts_europe&valid_time=202309161500 .

Warto przypomnieć, że 16 września jest Międzynarodowym Dniem Ochrony Warstwy Ozonowej. To święto było uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 19 grudnia 1994 roku. Data obchodów -16 września upamiętnia podpisanie Protokołu Montrealskiego (1987) w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Celem święta jest propagowanie działań na rzecz ochrony warstwy ozonowej.

Ryszard Klejnowski

16 września, sobota, 259 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł