Komentarz synoptyka: 2023-09-17

Dzisiaj kolejny pogodny, letni dzień z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, głównie przez chmury kłębiaste dolnego piętra Cumulus, na południowym wschodzie zachmurzenie wzrastające do dużego, z możliwością wystąpienia słabych opadów przelotnych. Od zachodu i południowego zachodu wzrastać będzie zachmurzenie przez chmury górnego piętra Cirrus, związane z zbliżającą się zatoką niżową niżu znad Biskajów i zachodniej części kontynentu Temperatura od 24°C na północnym zachodzie do 25-27°C na południowym zachodzie, nieco chłodnij będzie nad morzem, słaby lub umiarkowany wiatr powieje z południowego wschodu, nie wpływając zbytnio na temperaturę odczuwalną.

W nadchodzącej nocy można spodziewać się licznych zamgleń i mgły, zanikającej w dzień. Jutro podobny charakter pogody, jednak z większym zachmurzeniem i możliwością opadów, nieco cieplejszy, z temperaturą do 28-29°C. Wieczorem od południowego zachodu nasuwać się będzie strefa frontowa z intensywniejszymi opadami i możliwością burz. Od wtorku zdecydowana zmiana aury, na jesienną, pochmurną, deszczową i wietrzną.

Wyż znad Rosji, który wczoraj obejmował swoją cyrkulacją niemal cały obszar naszego kraju, wycofuje się na wschód. Pod jego wpływem pozostają nadal wschodnie i południowe regiony kontynentu i Morze Śródziemne. Jego miejsce zajmuje wspomniana w pierwszym akapicie zatoka niżowa, z frontem, który jutro wieczorem dotrze do zachodnich rubieży naszego kraju. Intensyfikację procesów pogodowych, przejawiająca się w rozwijających się układach chmurowych frontów, okalających wyż możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair oraz zbiorczych mapach z europejskich radarów meteorologicznych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Odpowiedzialny za takie zmiany temperatury i ogólnego kompleksu pogodowego omego kształtny układ pól geopotencjału w wyższych warstwach atmosfery odsuwa się powoli na wschód. Nadal jednak, co przynosi nam od wielu dni ciepłą, wręcz gorącą pogodę w połowie września, przenosi po zachodniej krawędzi klina ciepłe powietrze z południa kontynentu. Jak pokazują mapy prognostyczne ECMWF poziomu 500 hPa (geopotencjał) i 850 hPa (temperatura) sytuacja zmieni się już we wtorek, kiedy na kilka dni zapanuje strefowa cyrkulacja zachodnia: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202309161200&projection=opencharts_europe&valid_time=202309170600 . Jak jednak pokazują kolejne sekwencje prognozy, to nie koniec dynamicznej cyrkulacji południowej i napływu ciepłych mas powietrza. Astronomiczna jesień powita nas ciepłą, lecz nie gorącą i zapewne deszczową aurą.

Ryszard Klejnowski

17 września, niedziela, 260 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł