Komentarz synoptyka: 2023-09-18

Czas na zmiany również w pogodzie; po wielodniowym okresie pięknej, słonecznej i gorącej, miejscami upalnej pogody nadchodzi kilkudniowa zmiana w kierunku jesiennej już aury. Jeszcze dzisiaj we wschodniej połowie kraju małe lub umiarkowane zachmurzenie, głównie przez chmury wysokie, jednak w godzinach popołudniowych, podobnie jak wczoraj może lokalnie pojawić się słaby przelotny opad W zachodniej – wzrastające do dużego przez chmury wysokie, po południu chmury piętra średniego, a wieczorem i w nocy wraz z niskim zachmurzeniem pojawią się opady przelotne, w nocy możliwe burze Temperatura od 20 do 25°C, lokalnie na zachodzie do 28 - 29°C, umiarkowany wiatr powieje z kierunków południowych.

Najbliższa noc i wtorek z pochmurną i deszczową aurą, będzie chłodniej, niemal wszędzie temperatura niewiele przekroczy poziom 20°C. Silniejszy wiatr, lokalnie przy burzach porywisty zmieni kierunek z południowego na południowo zachodni i zachodni.

Takie zmiany wynikają ze zmiany sytuacji barycznej i cyrkulacji Na d kontynentem i naszym regionem. Wyż rosyjski, który prze wiele dni dominował nad wschodnią częścią kontynentu oddalił się niemal całkowicie znad Polski, jego miejsce zajmuje zatoka niżu znad rejonu Islandii, z wtórnymi ośrodkami nad Morzem Norweskim i Jutlandią. Liczne obszary chmurowe frontów i frontów wtórnych możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i zobrazowaniach radarowych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Z dostępnych map prognostycznych oraz widocznych na zdjęciach kierunkach przemieszczania się głównej strefy frontowej wynika, że w godzinach wieczornych dotrze do naszych zachodnich rubieży. W nocy i we wtorek przemieszczać się będzie z opadami i lokalnie z burzami na wschód. Przynajmniej prze 2 -3 dni dominować będzie strefowa cyrkulacja zachodnia, jednak z odchyłką południkową, napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarne morskie. Powieje silniejszy i porywisty wiatr z kierunków zachodnich.

W drugiej połowie tygodnia ponownie powróci napływ cieplejszego powietrza z południowego zachodu, można spodziewać się wzrostu temperatury powyżej 25°C, weekend zapowiada się ponownie chłodniejszym i deszczowym. Za zmianę tą odpowiada ponowna zmiana cyrkulacji w wyższych warstwach troposfery. Pogłębianie i przesuwanie się górnej zatoki (500 hP) na południe powodować będzie zmianę kierunku napływu masy z południowego zachodu. Dynamikę zmian w cyrkulacji na wyższych poziomach możemy śledzić na kolejnych sekwencjach średnioterminowej prognozy ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202309171200&projection=opencharts_europe&valid_time=202309180900 .

Znalezione w sieci:
Dzisiaj obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Geologa oraz Światowy Dzień Monitoringu Wody: bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-monitoringu-wody

Ryszard Klejnowski

18 września, poniedziałek, 281 dzień 2023 roku; 7:10

Udostępnij artykuł