Komentarz synoptyka: 2023-09-20

Po wczorajszym dniu z chłodnym frontem atmosferycznym, zafalowanym nad dzielnicami południowymi, prowadzącym opady deszczu o zmiennej intensywności, np. w Krakowie zarejestrowano aż 47 mm, w Bielsku-Białej 38 mm, na południu i południowym wschodzie od 15-stu do 21 mm, na zachodzie kraju oraz na Pomorzu przeważnie tylko 2 mm, a miejscami wręcz tylko opady śladowe. Jedynym śladem wczorajszego frontu, już bezopadowego, o poranku pozostają tylko ostatki zachmurzenia na wschodzie i południowym wschodzie, mniej więcej od kolana Bugu na północy, po Przełęcz Dukielską na południu. Jest to zachmurzenie warstwowo kłębiaste pod inwersją osiadania na wysokości około 1500 metrów (weather.uwyo.edu/upperair/europe.html ). Na pozostałym obszarze dominuje niebo bezchmurne, a miejscami tylko pasemka także zachmurzenia podinwersyjnego. Poranek stosunkowo ciepły, o godzinie 5-tej pod wspomnianym zachmurzeniem oraz w pasie wybrzeża 14, 16 stopni, od Wielkopolski po Małopolskę, przeważnie 11, 12 stopni, natomiast chłodem pociągnęło od Mazur na południowy zachód aż do Łodzi, od 5 stopni na lotnisku w Szymanach, do 9 stopni po Ziemię Łódzką i środkową Wartę.

Zatem jesteśmy w jednorodnej masie powietrza polarnego o cechach morskich, napływającego od południowego zachodu w całej troposferze, pomiędzy aktywnym niżem atlantyckim z rejonu Wysp Brytyjskich z przyległościami i wyżem kontynentalnym lokującym swoje centrum na pograniczu Rosji i Kazachstanu (www1.wetter3.de/animation_dt.html ). Zaciągane ono jest prosto od Zatoki Biskajskiej i Pirenejów, po ciepłej stronie prądu strumieniowego lokującego się od Wysp Brytyjskich przez Morze Północne, południową Skandynawię i dalej przez środkowy Bałtyk po Finlandię.

Taki stan w rozkładzie ciśnienia i geopotencjału utrzyma się przez cały dzień. Zatem bez opadów, na krańcach południowo wschodnich stopniowe ustępowanie wspomnianego zachmurzenia, ulegającego skłębianiu się. Natomiast znad północno wschodnich Niemiec powoli nasuwać się będzie zachmurzenie, mało aktywnego, bezopadowego frontu chłodnego. Na pozostałym obszarze kraju dominować będzie pogodne niebo, ale pod rozproszonym, podinwersyjnym zachmurzeniem kłębiastym (Cu), miejscami bezchmurnie. Umiarkowanie ciepło, najchłodniej na poziomie około 19 stopni w pasie naszych gór, około 20, 21 stopni w pasie wybrzeża oraz na Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie. Na pozostałym obszarze przeważnie 23, 24 stopnie. Wiatr południowo zachodni, początkowo słaby, w ciągu dnia umiarkowany, na północy i w dzielnicach centralnych przejściowo nasilający się do 25, 35 km/godz.

Nocą postępować będzie istotna korekta ciśnienia oraz geopotencjału, na skutek pogłębiającej się na południe, aż po Półwysep Iberyjski i północno zachodnie obszary Afryki, zatoki od niżu brytyjskiego w całej troposferze (www1.wetter3.de/animation_dt.html ). U nas zmieniać się będzie przepływ powietrza w swobodnej troposferze na południowy, a w warstwie przyziemnej na południowo wschodni. Zwiększać się będzie gradient baryczny pomiędzy wspomnianym wyżem kontynentalnym i zatoką niżową nasuwającą się nad zachodnie obszary Europy. W ciągu dnia wzrost gradientu barycznego generować będzie prędkość wiatru już południowo wschodniego, w porywach osiągającego prędkość 50, 60 km/h, a lokalnie nawet 70 km/h. Napływać będzie suche i coraz cieplejsze powietrze, temperatura maksymalna na poziomie 25, 28 stopni. Uaktywni się konwekcja termiczna i miejscami formować się będą Cumulusy.

Z kolei w porze nocnej spodziewane jest nasuwanie się znad Niemiec rozległej zatoki niżowej z frontem chłodnym prowadzącym przelotne opady deszczu, burze raczej nie są prognozowane.


Ryszard Olędzki,
20 września 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł