Komentarz synoptyka: 2023-09-23

23 września, PIERWSZYM DNIEM ASTRONOMICZNEJ JESIENI

Lato pożegnało nas, a jesień powitała pochmurną, deszczową i chłodniejszą aurą. W całym kraju, szczególnie we wschodniej połowie przeważać będzie duże zachmurzenie, słabe opady deszczu, możliwe burze: na zachodzie zachmurzenie umiarkowane, możliwe przelotne opady; temperatura od 18-22°C, na południowym wschodzie nieco cieplej – 22- 24°C, lecz już w nocy, po przejściu frontu z intensywnymi opadami temperatura spadnie poniżej 20°C Umiarkowany wiatr powieje z kierunków zachodnich, w czasie burz może być porywisty.

Tak radykalną zmianę pogody powoduje od wczoraj przemieszczające się na północny wschód strefy zachmurzenia frontu chłodnego, związanego z ex-cyklonem tropikalnym znad Morza Norweskiego i Półwyspu Skandynawskiego. Rozciąga się on południkowo po Morze Śródziemne i północne wybrzeża Afryki. Na tak długim odcinku frontu chłodnego normą jest powstawanie zaburzeń falowych, generowanych głownie orografią i różnicami właściwości mas powietrza po obu stronach frontu. Łatwo możemy to zauważyć na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i radarowych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Charakterystyczne jest także „przedłużenie” frontu ex-cyklonu znad Skandynawii z kolejnym ex-cyklonem NIGEL nad północnym Atlantykiem. Fala rozwijająca się w rejonie Adriatyku przemieści się dzisiaj po południu i jutro nad południowo wschodnie regiony naszego kraju z obfitymi opadami i burzami. Od zachodu, za frontem rozbudowywać się będzie niezbyt rozległy wyż, którego centrum szybko przemieści się na północny wschód kontynentu.

Jutro i w poniedziałek nieco chłodniej, od wtorku / środy ponownie możemy spodziewać się ciepłej a nawet gorącej aury z temperatura osiągającą i przekraczającą 25°C. Jednak dzień już coraz krótszy a Słońce na d horyzontem coraz niżej, krócej zatem cieszyć się będziemy urokami wczesnej jesieni, przedłużeniem lata. Możemy tak sądzić między innymi na podstawie prognostycznych map ECMWF grubości warstwy 500 – 1000 hPa, pośrednio ilustrującej średnia temperaturę w tej warstwie, przenoszącej się na notowaną przez nas temperaturę przy podłożu: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202309221200&projection=opencharts_europe&valid_time=202309230900 . Śledząc kolejne odsłony prognozy możemy określić, w jakich regionach zachodzić będą zmiany temperatury w najbliższych dniach.

JESIEŃ, JESIEŃ JUŻ…

Dzisiaj, o godzinie 08:50 czasu środkowoeuropejskiego letniego (CEST na naszych meteorogramach), rozpocznie się jesień. W tym czasie Słońce przechodzi bezpośrednio nad równikiem Ziemi. W tym dniu Słońce wschodzi prawie dokładnie na wschodzie i zachodzi na zachodzie, jest to określane jako równonoc. Gdy na półkuli północnej rozpoczyna się jesień, równonoc na półkuli południowej oznacza początek wiosny. Zacznie nam ubywać dnia, co zauważymy również na meteorogramach, na których coraz więcej będzie ciemniejszego tła wykresów.

Ryszard Klejnowski

23 września, sobota, 266 dzień 2023 roku; 7:10

Udostępnij artykuł