Komentarz synoptyka: 2023-10-04

Front chłodny, poprzedzony wieczorem linią nawałnic (szkwałów) przeleciał w ciągu nocy przez cały kraj, oceniając ruch tylnej granicy frontu można oszacować jego przejście od Świnoujścia do Zamościa i Przemyśla na osiem godzin, co daje prędkość ponad 85 km/h. Jedynie nad Podkarpaciem i Bieszczadami jeszcze dwie-trzy godziny będzie występował tren chmur pofrontowych, na pozostałym obszarze kraju liczne rozpogodzenia ale też licznie pojawiają się chmury stratocumulus, na Pomorzu już bardziej rozbudowane Cumulusy, z możliwymi opadami przelotnymi.

Dominującym rysem dzisiejszej pogody będzie szybkie przemieszczanie powietrza za frontem, częsta zmienność zachmurzenia i porywisty wiatr. Do tego w północnym pasie kraju z bardziej rozbudowanych chmur CU cong deszcz przelotny i możliwe burze, szybko pojawiające się i szybko zanikające. Ciśnienie po przejściu frontu wyraźnie i szybko wzrasta, ale tworzący się od zachodu i południa klin wyżowy już jest zbudowany z chłodniejszej masy powietrza, która napływa znad środkowej części Atlantyku przez Anglie i Morze Północne.

Nad nami aktywny prąd strumieniowy, już wyraźnie z kierunku zachodniego, jego prędkość nad Anglią dzisiaj wieczorem osiągnie 130kt (235 km/h) awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ , ta gałąź płynie prosto wzdłuż 50-55 równoleżnika i na razie nie widać tworzenia się większej fali czy meandru, co wskazuje na okres aktywnej cyrkulacji zachodniej. Potwierdzają się wczorajsze prognozy mówiące, że w drugiej części tygodnia nad Europą przechodzić będą z częstotliwością raz na dwa dni istotne układy niżowe – następny układ niżowy z frontem będzie już we czwartek w nocy, kolejny jeszcze silniejszy w sobotę i niedzielę.

W obszarze po przejściu frontu wzrost prędkości zachodniego wiatru, na Pomorzu porywy wiatru dzisiaj sięgną do 24-25 m/s, na Bałtyku zachodni sztorm. Porywisty wiatr także w centralnej i południowej części kraju, ale tu już z mniejszymi prędkościami przy porywach, do 18-20 m/s. Temperatura w porównaniu do wczorajszego wyskoku wyraźnie spadła, nawet o 10 stopni i utrzyma się dzisiaj na poziomie poniżej 15 stopni w pasie północnym, gdzie przelotny deszcz i silne porywy wiatru, do 15-16 w pasie centralnym i 16-17 stopni w pasie południowej Polski - tu już bez deszczu, ale dalej z porywistym wiatrem.


Maciej Ostrowski, 4 października 2023; 07:45

Udostępnij artykuł