Komentarz synoptyka: 2023-10-05

Pochód niżów to charakterystyczna cecha silnej cyrkulacji zachodniej, mamy teraz i w najbliższych dniach doskonały przykład – jeden niż z frontem chłodnym przeleciał poprzedniej nocy przez Bałtyk, jest już nad północną Rosją na wschód od Morza Białego, drugi dość anemiczny, wędruje właśnie przez Skanię nad środkowy Bałtyk i zamierza nad Łotwę i dalej na wschód, trzeci niż o zdecydowanie większym potencjale zbliża się znad środkowego Atlantyku do Islandii i Szkocji, jutro wieczorem minie Sztokholm z pogłębiony do ciśnienia 983 hPa, a w sobotę rano będzie nad Tallinnem o jeszcze niższym ciśnieniu 978 hPa i wietrze w porywach powyżej 32 m/s (115 km/h) czyli 12oB. Każdy niż przesuwa w swojej przedniej części masy cieplejszego powietrza trochę na NE, ale zdecydowanie wyraźniejszy jest napływ chłodniejszych mas w tylnej (zachodniej) części niżu na południe.

Dzisiaj jesteśmy chwilowo pod napływem cieplejszego powietrza, ale zanim zacznie się ono nagrzewać napłynie znad północy kraju do centrum i południa większe, ale dalej zmienne zachmurzenie i temperatura w ciągu dnia w całym kraju dojdzie lub tylko niewiele na południu przekroczy 15 stopni. Już od godzin południowych od Bałtyku nad Pomorze i Mazury wejdzie opadowe pasmo frontu chłodnego niżu, który idzie znad Skanii nad Łotwę, wieczorem tracąc aktywność front ten dojdzie do Karpat, a jednocześnie już wyjdzie znad kraju na wschód. W nocy i nad ranem na zachodzie już pojawią się niewielkie opady z odcinka ciepłego frontu „trzeciego niżu” . Ponownie wiatr skręci z zachodniego na SW, będzie nieco cieplej, szczególnie na Dolnym Śląsku i południu Wielkopolski, ale już w nocy z piątku na sobotę kolejna porcja niezbyt intensywnych opadów z frontu chłodnego, za nim skręt wiatru na NW i w nocy z soboty na niedzielę, przy rozwijającym się wyżu wyraźne ochłodzenie, w nocy nawet do 6-5 stopni.

Prognozy dla każdej miejscowości doskonale przedstawia meteorogram, widać na nim zarówno bieg dobowy, ciśnienia, zachmurzenia, prędkości wiatru, temperatury jak też przewidywany dla miejscowości czas opadów, ich intensywność i rodzaj. W sumie w meteorogramie przedstawiane sa prognozy dla 22 parametrów, na 80 godzin , czyli 1760 prognoz godzinnych. Wielką umiejętnością „spłaszczania” informacji muszą wykazywać się medialni opowiadacze o pogodzie, aby prognozę zamknąć w 20-30 sekundach.

W dalszym ciągu dominujący typ pogody to szybki ruch i znaczna zmienność chmur oraz silny wiatr, na północy i chwilami w pasie centralnym w porywach do 18 m/s, na południu do 13 m/s. Zachodni sztorm na Bałtyku chwilowo w nocy osłabnie, ale warto pamiętać o kolejnym niżu i silnym sztormie szykującym się na następną noc, sobotę i niedzielę.


Maciej Ostrowski, 5 października 2023; 07:50

Udostępnij artykuł