Komentarz synoptyka: 2023-10-08

W ostatniej dobie głównie obszar północnej części kraju zdominowany był przez silne porywy północno – zachodniego wiatru; w drugiej części nocy z piątku na sobotę oraz w pierwszej części sobotniego dnia w powiatach północnych maksymalne porywy wiatru osiągały prędkość do 70 - 85 km/h, z kolei w linii brzegowej powyżej 90-100 km/h, stacja telemetryczna IMGW w Rozewiu zanotowała maksymalny poryw 29,7 m/s (106,9 km/h).

Tymczasem do Polski z kierunku północnego oraz północno zachodniego Europy znad obszaru Morza Grenlandzkiego, oraz Barentsa rozpoczął się transport znacznie chłodniejszej masy powietrza arktycznego morskiego (PAm). Adwekcja (napływ) chłodnej masy arktycznej możliwa jest dzięki silnemu wyżowi znad obszaru Grenlandii oraz głębokiemu układowi niskiego ciśnienia „Patrick”, którego ośrodek ulokował się nad zachodnimi regionami Rosji, oraz południkowej blokadzie wyżowej nad zachodnią i południowo zachodnią częścią Europy. Przekrój pionowy atmosfery – parametr: Theta-e (i.ibb.co/ncqQdV4/1.png ), oraz wilgotność (i.ibb.co/1KjXzYs/frr.png ).

W ciągu najbliższej doby znaczny obszar kraju znajdzie się w chłodnej i dość suchej masie powietrza, na diagramie aerologicznym z Łeby g.02:00 widać suche obszary w dolnej oraz środkowej części troposfery. Zwiększona wilgotność występuje w warstwie od powierzchni gruntu do 1 km nad nim, oraz wąskiej strefie inwersji frontowej na wysokości 4021 metrów AGL.( i.ibb.co/yhLYt7V/leba.png ) (i.ibb.co/PxJwnxk/fr.png ).
Dlatego dominować będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów, jedynie w pasie południowej Polski zachmurzenie będzie duże do całkowitego, strefa frontu atmosferycznego wraz z opadami deszczu w górach tak, że śniegu powoli wędrować będzie nad obszar Czech oraz Słowacji, oraz północny wschód kraju, będący jeszcze w zasięgu tylnej części ośrodka niżowego, z wewnątrz masowym zachmurzeniem będącym w polu niżu znad zachodniej Rosji. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 - 10 stopni na północnym wschodzie do 12 – 13 stopni na pozostałym obszarze. Wiatr z kierunku północno zachodniego, na północnym wschodzie w porywach do 20 – 23 m/s, na pozostałym obszarze od 12 do 18 m/s. mapy.meteo.pl/

Nocą z niedzieli na poniedziałek, wspomniany wyż zacznie słabnąc i wędrować będzie w kierunku południowo wschodnim, nad obszar południowo wschodniej części Europy. Polska znajdzie się w obszarze klina wyżowego. Wschodnia część kraju pozostanie po jego wschodniej, chłodnej stronie i tutaj spodziewane są przygruntowe przymrozki. Natomiast zachód kraju, dostawać się będzie w zachodnią część wspomnianego klina wyżowego, a temperatura dodatnia na poziomie 6 - 8 stopni.
Według najnowszych wyliczeń modeli prognostycznych taka sytuacja potrwa przynajmniej do środy, kiedy wraz z ze zmianą położenia wyżu zmieni się kierunek napływu mas powietrza, z północno zachodniego, na zachodni i południowo zachodni.

W drugiej połowie tygodnia temperatury znów przekroczą wartość 20 stopni. Jednak nie należy się spodziewać tak wysokich temperatur, jak na początku października. Ciepła i spokojniejsza pogoda potrwa kilka dni.

WYJAŚNIENIE: AGL – wysokość nad poziomem gruntu (Above Ground Level)
Theta-e (temperatura ekwiwalentno-potencjalna) – Temperatura, jaką by miała cząstka próbna powietrza, gdyby zawarta w niej cała para wodna została skondensowana.

Dawid Gackowski, 08 października 2023r.; 06:46

Udostępnij artykuł