Komentarz synoptyka: 2023-10-09

Po pogodnej lecz chłodnej niedzieli dzisiaj czeka nas jej radykalna zmiana, szczególnie na południowym zachodzie i południu kraju; tam od godzin nocnych zachmurzenie wzrasta do dużego, występują i występować będą w ciągu dnia opady deszczu Na pozostałym obszarze kraju przeważać będzie duże zachmurzenie z przejaśnieniami, na ogół bez opadów, na północnym wschodzie możliwe rozpogodzenia Po nocnych spadkach temperatury rzędu 1-3°C w dzień nie przekroczy ona 10-12°C, umiarkowany wiatr powieje z kierunków zmiennych, głównie południowych z zachodnich, w górach silny i porywisty.

Od wielu dni obserwujemy znaczną dynamikę procesów atmosferycznych nad północnym Atlantykiem i kontynentem. Szybko wędrujące na wschód układy niżowe z frontami zamieniają się miejscami z klinami i układami wyżowymi. Pociąga to za sobą zmiany aury i naprzemiennymi falami chłodu i ciepła; w tym tylko tygodniu, po dzisiejszym chłodnym dniu, jutro i we środę cieplej, temperatura może wzrosnąć do 22-24°C, by ponownie spaść o kilka stopni w czwartek i piątek, a w weekend ponownie wzrosnąć. Nie zabraknie pogodnego nieba, lecz również i opadów deszczu.

Dzisiaj wyż, który kształtował wczoraj pogodną aurę ustępuje na wschód, od południowego zachodu wkracza płytka zatoka niżowa z frontem i opadami deszczu. Jest związana z rozległym niżem atlantyckim z zafalowaniem w rejonie Jutlandii. Aktualne położenie zachmurzenia stref frontowych możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl i zobrazowaniach z sytemu radarów meteorologicznych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ a bardziej szczegółowo nad obszarem kraju: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Na kolejnych sekwencjach prognozy ECMWF geopotencjału powierzchni 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa łatwo zauważyć znaczną dynamikę zachodniej cyrkulacji strefowej, zaburzanej jednak grzbietami klinów wyżowych z południa i falami ciepła. Nie są one jednak tak intensywne jak mogliśmy to obserwować we wrześniu, nie są prognozowane qauasi stacjonarne układy typu Ω, odpowiedzialne za fale upałów w najcieplejszym od dziesięcioleci wrześniu: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202310081200&projection=opencharts_europe&valid_time=202310090900 . Najbliższe dni to dominacja cyklonalnej cyrkulacji kolejnych układów niżowych, skupionych wokół okołobiegunowej strefy obniżonego ciśnienia.

Na zdjęciach satelitarnych możemy obserwować dwie strefy frontowe, które możemy identyfikować jako front arktyczny na północy i polarny w naszych szerokościach geograficznych. Potwierdzać to może obecność dwu gałęzi prądu strumieniowego: awiacja.imgw.pl/significant-europejski/
oraz mapy topografii 500-1000 hPa wskazującej na znaczne różnice średniej temperatury w tej warstwie: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202310081200&projection=opencharts_europe&valid_time=202310091800 .

Ryszard Klejnowski

9 października, 282 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł