Komentarz synoptyka: 2023-10-10

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami nadal utrzymuje się duża dynamika procesów atmosferycznych nad północnym Atlantykiem i kontynentem europejskim. W związku z tym możemy oczekiwać również szybkozmiennych warunków pogodowych w naszym kraju Podobnie jak wczoraj obserwować będziemy istotne różnice między południowymi i południowymi zachodnimi regionami kraju a regionami północnymi Na północnym wschodzie małe zachmurzenie utrzymywać się będzie przez niemal cały dzień wzrastając do dużego nocą, podobnie w centrum, lecz zachmurzenie wzrastać będzie już w godzinach popołudniowych Na południowym zachodzie i południu przeważać będzie duże zachmurzenie, głównie przez chmury dolnego piętra, na ogół bez opadów.

Wieczorem, od północnego zachodu zacznie nasuwać się strefa dużego zachmurzenia związanego z ciepłym frontem niżu znad Szkocji, lokalnego układu w zatoce aktywnego niżu zmierzającego znad Atlantyku nad Półwysep Skandynawski pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair . W jego ciepłym wycinku znajduje się południowo zachodnia część kontynentu, po przejściu frontu ciepłego w nocy, również u nas zawita znacznie cieplejsza aura. Możemy to obserwować na prognostycznych mapach temperatury i linii prądu oraz meteorogramach. O ile dzisiaj temperatura na południu nie przekroczy 10°C, 12-14°C w centrum i 15-17°C na południowym zachodzie, jutro niemal wszędzie, z wyjątkiem południowego wschodu temperatura osiągnie lub przekroczy 20-22°C. Jak pokazują zobrazowania radarowe intensywność opadów jest na tym froncie niewielka: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Znacznie większa będzie ona jutro w nocy i we czwartek, gdy z północy wkroczy front chłodny z opadami i silnym, porywistym wiatrem z kierunków północnych. Kolejne układy frontowe formują się nad Atlantykiem i Skandynawią zapewniając nam do końca tygodnia pogodową „huśtawkę” i zdecydowane ochłodzenie na początku następnego tygodnia.

Na prognostycznych mapach topografii 500 hPa i temperatury poziomu 850 hPa ECMWF obserwujemy wzmożoną dynamikę północnoatlantyckich niżów w strefie okołobiegunowej, regularnie okrążających biegun północny, z wyraźną tendencją przemieszczania się chłodnych mas na południe: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202310091200&projection=opencharts_north_pole&valid_time=202310102100 . Jest to już zapowiedź chłodniejszej aury, typowo jesiennej i spadkami temperatury w okolice i poniżej zera stopni. Na tychże mapach dla centralnej Europy obserwujemy nasuwanie się od południowego zachodu klina w polu geopotencjału z „jęzorem” ciepła znad tropików, niestety na krótko.

Ryszard Klejnowski

10 października, 283 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł