Komentarz synoptyka: 2023-10-12

Mamy za sobą jeszcze cieplejszą noc od poprzedniej z temperaturą dwucyfrową, ale tylko w szerokim pasie od Ziemi Lubuskiej i całego Śląska po Mazury, Suwalszczyznę, Mazowsze i Białostocczyznę, tutaj przeważnie 17, 18 stopni, a o godzinie 3-ciej w Słubicach zarejestrowano 20,2˚C. To za sprawą grubego zachmurzenia frontowego, uniemożliwiającego wypromieniowanie ciepła z podłoża. Na pozostałym obszarze kraju o kilka stopni chłodniej, a temperatura w interwale 13, 14 stopni. Na południu i południowym wschodzie przy braku istotnego zachmurzenia, natomiast na Pomorzu i Warmii już w opadowej strefie wspomnianego frontu ze słabymi i umiarkowanymi opadami deszczu (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html , z menu wybrać Airmass, pozycja piąta).

Front ten związany jest z niżem atlantyckim (965 hPa), który w ciągu ostatniej doby przemieścił się znad Morza Norweskiego nad środkową Finlandię. Jego front chłodny, zafalowany nad krajami beneluksu i południowymi akwenami Morza Północnego, rozciąga się od pogranicza Estonii i Rosji, łagodnym łukiem w kierunku południowym, kieruje się aż nad Anglię wschodnią, a dalej już jako front ciepły na otwarte akweny Atlantyku (pl.sat24.com/pl/eu/km ). W miarę przemieszczania się niżu na północny wschód, wspomniany front chłodny, pozostający pod jedną odnogą prądu strumieniowego, będzie powoli przesuwał się w kierunku południowym i południowo wschodnim, nadal prowadząc wspomniane opady deszczu, w tym przelotnego. W godzinach południowych nasz model prognozuje występowanie słabych opadów deszczu od Białostocczyzny i południowego Podlasia przez dzielnice centralne aż po południową część Ziemi Lubuskiej i Śląska Dolnego po Góry Izerskie. W godzinach popołudniowych oraz wieczornych i nocnych nad naszymi wyżynami prognozowane są przejściowo intensyfikujące się opady przelotnego deszczu. W drugiej części nocy wyraźnie słabnące, wychodzić będą nad Słowację i Ukrainę. Natomiast nad całym Śląskiem, już na ciepłym odcinku frontu wychodzącego nad Dolną Saksonię i przylegające do niej akweny Morza Północnego.

Za tym frontem, wiatr umiarkowany i dość silny, na północy i wschodzie w porywach do 40, 50 km/h, a w pasie wybrzeża 60, 70 km/h, zmieniać będzie kierunek z południowo zachodniego na północno zachodni. Na pozostałym obszarze wyraźnie słabnący w obszarze rozbudowującego się nad Niemcami klina wyżowego z tendencją do przesuwania się w kierunku wschodnim. Znad Bałtyku napływać będzie chłodne powietrze z temperaturą od 14,15 stopni w dzielnicach północnych, do 17,19 stopni w pasie dzielnic środkowych. Najcieplej będzie na południu kraju, w jeszcze ciepłym, „wczorajszym powietrzu” z temperaturą dochodzącą do 22, 23 stopni, lokalnie nawet do 24 stopni.

Noc już spokojna za sprawą mobilnego klina wyżowego nasuwającego się znad Niemiec, na przełomie nocy i dnia lokującego się już nad wschodnim pograniczem. W zmniejszającym się gradiencie barycznym i słabnącym wiatrem, a miejscami nawet ciszą wiatrową i wilgotnym podłożem, zaistnieją warunki sprzyjające formowaniu się mgieł radiacyjnych oraz niskich chmur St. Wraz z przebudową pola ciśnienia zmieniać się będzie kierunek wiatru na południowy i południowo wschodni, slaby i umiarkowany, a na wschodzie kraju wyraźnie słabnący. Noc z dużym kontrastem termicznym, na wschodzie pozostającym po chłodnej stronie klina wyżowego, przy adwekcji chłodnego powietrza, pomimo rozproszonego zachmurzenia, temperatura na poziomie 6, 8 stopni, a lokalnie nieco niższa. Na pozostałym obszarze nad dwucyfrowa, przeważnie 12, 13 stopni.

Jutro, pod naporem kolejnego niżu atlantyckiego, który obecnie jako młody ośrodek niżowy lokuje się pomiędzy Grenlandią i Islandią, już w godzinach południowych, wyraźnie rozkręcający się znajdzie się pomiędzy Wyspami Owczymi i Szetlandami, Nocą, z ciśnieniem 975 hPa znajdzie się nad Morzem Norweskim u wybrzeży Norwegii (Nordfjordu), z wyraźną tendencją do przesuwania się nad Laponię na pograniczu Szwecji i Finlandii. W tej sytuacji będziemy mieli powtórkę pogody z wczorajszego dnia, kiedy to już jutro znad Meklemburgii I Brandenburgii nasuwać się będą słabe opady deszczu w strefie frontu ciepłego, z tendencją do przesuwania się na północny wschód, nad kraje Bałtyckie i od Saksonii postępować będzie pogodne niebo. Ponownie dostaniemy się w ciepły wycinek wspomnianego niżu, temperatura ułożona strefowo na osi południowy zachód północny wschód. Najcieplej będzie na rozległym południowym zachodzie gdzie temperatura osiągnie 22, 23 stopnie, a najchłodniej na północnym wschodzie i Kaszubach, tylko 15, 17 stopni. Wiatr południowy, początkowo umiarkowany, w ciągu dnia na zachodzie nasilający się do dość silnego i silnego, porywisty w porywach dochodzący do 40, 50 km/h.


Ryszard Olędzki,
12 października 2023r., godz. 7.15

Udostępnij artykuł