Komentarz synoptyka: 2023-10-14

Drugi, pełny październikowy weekend będzie przełomowym w tegorocznej jesiennej aurze; czekają nas dynamiczne zmiany warunków pogodowych. Dzisiaj, w sobotę szczególnie we wschodnich i centralnych regionach kraju temperatura wzrośnie do 20 -22°c, by wieczorem, w nocy i w niedzielę spaść o około 10°C, do 9-12°C, tylko na południowym wschodzie przez cały dzień cieszyć się będziemy mogli ciepłą, jesienno-letnią aurą; jutro tam też tylko 10-12°C; przeważać będzie umiarkowane i duże zachmurzenie, zmienne w miarę przemieszczania się frontu Na północy już od godzin nocnych spadki temperatury, z opadami deszczu postępującymi szybko na południowy wschód, z towarzyszącym im silnym i porywistym wiatrem, aktualne położenie strefy opadów możemy obserwować na mapach z sytemu POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Niemal cały europejski kontynent objęty jest cyrkulacja głębokiego, aktywnego niżu, który znad północnego Atlantyku szybko przemieszcza się nad północne obszary Półwyspu Skandynawskiego. Związana z nim zatoka z frontem chłodnym przemieszczając się dzisiaj nad Polska sięga Półwyspu Iberyjskiego. Aktualne położenie ośrodka niżowego i związanych z nim frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl i zobrazowaniach z systemu radarów meteorologicznych EUMETNET-OPERA: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .
Za frontem napływać będzie z zachodu i północnego zachodu chłodne powietrze polarne morskie. Na zdjęciach satelitarnych i zobrazowaniach radarowych możemy obserwować obszerne pola komórek konwekcyjnych nad Atlantykiem i Morzem Północnym, pokazujący kierunek napływy chłodnych ms powietrzna nad cieplejsze wody morskie.

Tak szybkie zmiany ciśnienia, jak i zmiany temperatury napływającej masy możemy obserwować na naszych prognostycznych mapach temperatury i linii prądu. Z prostego obliczenia wynika, że front w ciągu około 15 godzin przebywa odległość około 850 km z prędkością rzędu 55 km/h co jak na układy frontowe codziennym nie jest.

Mapy topografii środkowej troposfery np. 500 hPa i temperatury 850 hPa ECMWF pokazują szybkie przemieszczanie się górnego niżu na wschód, nad Skandynawię i znaczne zagęszczenie izohips na jego południowych peryferiach. Prędkość wiatru we wstępującej gałęzi prądu strumieniowego w rejonie frontu wynosi około 200 km/h. Jednocześnie mapy te pokazują niewielki obszar cieplejszej masy, dzięki któremu, w naszym kraju temperatura może na krótko przekroczyć 20°C, by szybko obniżać się o około 10°C w nocy, jutro i następnych dniach tygodnia: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202310131200&projection=opencharts_europe&valid_time=202310140900 .

Ryszard Klejnowski

14 października, sobota, 287 dzień 2023 roku: 7:15

Udostępnij artykuł