Komentarz synoptyka: 2023-10-15

Po ciepłej pierwszej połowie października, druga zapowiada się być znacznie chłodniejszą; nawet więcej niż o 10°C Dzisiaj możemy oczekiwać umiarkowanego i dużego zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu na północy kraju, głównie na Wybrzeżu, z możliwością wystąpienia burz Opady deszczu lub deszczu ze śniegiem możliwe również w górach. Wyrównana na obszarze kraju temperatura nie przekroczy 8 -12°C, z tendencją do dalszego obniżania jutro Zachodni, umiarkowany wiatr z kierunków zachodnich obniżać będzie o kilka stopni temperaturę odczuwalną Na Wybrzeżu porywy wiatru do 60 – 80 km/h, w górach do 90 km/h.

Północną i wschodnią część kontynentu obejmuje głęboki niż z centrum nad północą Półwyspu Skandynawskiego, sięgający zatoka z frontem chłodnym Bałkanów. Front ten wczoraj i w nocy przewędrował prze obszar naszego kraju, przynosząc chłodne powietrze polarne morskie, odpowiadające za obecne ochłodzenie, pochmurną i wietrzną aurę. Jego aktualne położenie możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl oraz zbiorczych zobrazowania z radarów meteorologicznych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .
Łatwo tak na zdjęciach jak i obrazach radarowych zauważyć intensywny napływ chłodnych mas powietrza z północy, nad Atlantykiem, Morzem Norweskim i Północnym. Charakterystyczne dla tego procesu są komórki konwekcyjne, powstające w chłodnej masie napływającej nad cieplejsze podłoże. „Jęzor” chłodu sięga w godzinach porannych północnych Niemiec, widzimy je również nad Bałtykiem i naszym Wybrzeżem na zobrazowaniach systemu radarów POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . W miarę rozwoju konwekcji oraz wymuszeń dynamicznych związanych z napływem masy nad wybrzeże powstawać będą wypiętrzenia, burze i przelotne opady.

Od południowego zachodu rozbudowuje się klin wysokiego ciśnienia związany z wyżej z centrum nad Irlandią. Jutro i we środę obejmie swym zasięgiem cały kraj, przemieszczając się na południowy wschód. Nadal napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie, a na spływających z północy frontach wtórnych powstawać będą, głownie na północy i północnym wschodzie słabe opady przelotne; nie możemy oczekiwać temperatury wyżej od 10-12°C, przy nocnych spadkach w okolice 2-4°C.

W środkowej troposferze (500 hPa) nadal dominuje nad północną i środkową Europą głęboki, sięgający 200 hPa (11-12 km) niż: charts.ecmwf.int/products/medium-t-z?base_time=202310141200&level=200&projection=opencharts_europe&valid_time=202310150000 . Po jego zachodnich peryferiach spływa chłodne powietrze polarne morskie, na północy już pochodzenia arktycznego z rejonu Morza Grenlandzkiego. Uwidocznia to „wlew” chłodu widoczny na mapach topografii względnej 500-1000 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202310141200&projection=opencharts_europe&valid_time=202310150600 .

Ryszard Klejnowski

15 października, niedziela, 288 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł