Komentarz synoptyka: 2023-10-16

Po ostatniej przebudowie pola ciśnienia i pola geopotencjału, jaka stopniowo dokonywała się w sobotę od północnego zachodu w kierunku południowo wschodnim, a zakończyła się poprzedniej nocy. Od wczorajszego dnia już cały obszar kraju jest w jednorodnej masie chłodnego powietrza polarnego o równowadze chwiejnej i wiele wskazuje na to, że chłód październikowy utrzyma się przez dłuższy czas, a duże ocieplenie z temperaturą zbliżoną do 18, 22 stopni, prognozowane jest przez DWD na ostatnie dwa dni października (www1.wetter3.de/animation_dt.html ). Jeżeli ta prognoza utrzyma się, to byłyby rzadki przypadek tak wysokiej temperatury w końcu października i na początku listopada, z tego co pamiętam, to taki ciepły przełom października i listopada wystąpił w roku 1995.

O poranku mamy dwa typy pogody, od Pomorza, Warmii i Mazur oraz Suwalszczyzny w kierunku południowo wschodnim, po północne Mazowsze i Białostocczyznę, mniej więcej do linii Bugu od jego kolana na wschodzie aż do połączenia się z Narwią na zachodzie, utrzymuje się rozproszone zachmurzenie kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu, a w środku nocy nad Warmią występowały burze. Tutaj temperatura nieco powyżej pięciu stopni. Na pozostałym obszarze bez opadów pod dużym i całkowitym zachmurzeniem warstwowo kłębiastym, temperatura przeważnie 3, 4 stopnie. Oba te typy pogody oddziela od siebie front chłodny drugorzędny, a niektóre ośrodki meteorologiczne określają go jako front okluzji chłodnej.

To mamy o poranku, a w ciągu dnia wspomniane zachmurzenie kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i prognozowymi deszczu ze śniegiem, rozprzestrzeniać się będą nad niemal cały obszar kraju, lokalnie niewykluczone są izolowane, jesienne burze. Chłodno, by nie powiedzieć zimno, temperatura jedno cyfrowa, nie przekraczająca 10-ciu stopni, z powodu adwekcji zimnego powietrza pochodzenia arktycznego, mocno zmodyfikowanego przez wyraźnie cieplejsze podłoże, nad którym się przemieszcza. Proszę zwrócić uwagę na znaczny kontrast termiczny pomiędzy temperaturą nad południowym Bałtykiem i chłodnym lądem w porze nocnej. Wiatr przeważnie zachodni umiarkowany, tylko na północy i wschodzie jeszcze dość silny i porywisty, w porywach przeważnie 50, 60 km/h z wyraźną tendencją do słabnięcia u schyłku dnia i w porze nocnej.

Nadchodząca noc nieco chłodniejsza od minionej, a w wyższych partiach gór i znacznych wyniesień terenowych, spodziewane jest przejście temperatury przez zero w dół. Opady będą stopniowo zanikały i lokalnie pojawiać się będą większe rozpogodzenia.

Jutro już bez opadów i uspokojenie w atmosferze, za sprawą niewielkiej korekty w rozkładzie ciśnienia, ale istotnej z punktu widzenia zjawisk pogodowych, spowodowanej zmniejszającym się gradientem barycznym. Niż z ciśnieniem 975 hPa o poranku lokujący się nad Półwyspem Kola, kierować się będzie nad Morze Barentsa. Natomiast wyż z rozległym ośrodkiem 1025 hPa, rozciągającym się w kształcie rogal od Wysp Brytyjskich na południowy wschód aż po zachodnie Bałkany (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ), postępować będzie w kierunku północno wschodnim. Zmniejszać się będzie gradient baryczny, osłabnie wiatr oraz nie będzie już opadów, ale nadal pozostanie wilgoć w podłożu, a to sprzyjać będzie tworzeniu się licznych mgieł radiacyjnych oraz formowaniu się niskich chmur Stratus, będących atrybutami zaawansowanej jesieni. Nocą spodziewane są większe rozpogodzenia, a to sprzyjać będzie znacznym spadkom temperatury, na południu kraju lekki mróz, a na pozostałym obszarze, lokalnie niewykluczone są przygruntowe przymrozki.


Ryszard Olędzki,
16 października 2023r., godz. 7.15

Udostępnij artykuł