Komentarz synoptyka: 2023-10-17

O poranku mamy pierwsze przymrozki, głównie przygruntowe, ale także na standardowej wysokości 2 metrów, czemu sprzyjało bezchmurne niebo w porze nocnej oraz słaby gradient baryczny na rozległym wale wysokiego ciśnienia, rozciągającego się od Szkocji na południowy wschód aż po Morze Czarne i jedna jego odnoga skierowana na Bałkany aż po Peloponez (www1.wetter3.de/fax_dt.html ). Poza przymrozkami, w tym obszarze od Niziny Szczecińskiej, Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska na południowy wschód aż po kielecczyznę oraz na północnym Mazowszu pojawiły się mgły radiacyjne ograniczające widzialność nawet do 100, 300 metrów i możliwe są niskie chmury Stratus o podstawach około 100 metrów. To już prawdziwa jesień, czemu także sprzyja noc trwająca o ponad trzy godziny dłużej od dnia. Rozproszone zachmurzenie warstwowo kłębiaste utrzymuje się po południowej stronie wału wyżowego, od Dolnego Śląska po Podkarpacie i Roztocze.

W ciągu dnia przeważnie pogodnie, ale nie bezchmurnie, nasz model prognozuje występowanie zachmurzenia niskiego piętra, warstwowo kłębiastego i kłębiastego, i lokalnie może pokropić. Temperatura w interwale od 8-miu do 12-stu stopni. Wiatr słaby, południowo zachodni, na południowym wschodzie zachodni, nieco mocniej powieje tylko na rozległym północnym wschodzie, w najcieplejsze porze dnia, w porywach dochodzący do 30, 50 km/h.

Natomiast wysokie ciśnienie, o poranku przeważnie sięgające 1020, 1024 hPa, będzie stopniowo zmniejszało się, ponieważ wspomniany wał wyżowy będzie redukowany ustępując miejsca niewielkiemu ośrodkowi niżowemu, opuszczającemu Morze Norweskie. Po przewaleniu się przez Góry Skandynawskie, w porze nocnej kierować się będzie przez Wyspy Alandzkie nad pogranicze Łotwy i Estonii. Nieznacznie pogłębiając się, wchodzić będzie w orbitę niżu znad Rosji centralnej. W jego tylnej części zaciągane będzie zimne, ciężkie powietrze arktyczne znad Oceanu Arktycznego. Jego miejsce stopniowo zajmować będzie zimny wyż arktyczny i za dwie doby, już z ciśnieniem 1030 hPa lokować się będzie na północo zachodnią Skandynawią. To pomiędzy nim i niżem rosyjskim, kierującym się nad Morze Karskie, otworzy się „autostrada” dla zimnego powietrza arktycznego, spływającego po jego wschodniej stronie. Istotną rolę w tym procesie odgrywać będzie ten niewielki ośrodek niżowy, który zatrzyma się nad Rosją i razem z niżem atlantyckim, lokującym się w rejonie Wysp brytyjskich, utworzą podstawę litery Ω. W tej sytuacji napływać będzie do nas zimne powietrze arktyczne, nocami z lekkim mrozem, a w porze dziennej temperatura na małym plusie pozostanie. Najcieplejsze będzie Pomorze, ogrzewane przez stosunkowo ciepłe wody południowego Bałtyku.


Ryszard Olędzki,
17 października 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł