Komentarz synoptyka: 2023-10-20

Niż atlantycki okazuje się zdecydowanie przeważać nad wyżem skandynawskim, jeszcze dzisiaj stacjonarny front ciepły rozdzielający te dwa układy ciśnienie i kontrastowe masy powietrza zalegać będzie nad krajem, stopniowo przesuwając się na północ kraju i nad Bałtyk, jutro już cały kraj w wycinku ciepłym niżu. Zdjęcia satelitarne i ich animacja doskonale zobrazowuje ten proces, cała zachodnia i południowa Europa jest pod rozległym obszarem chmur średnich i wysokich, głównie warstwowych, tworzą one trójkąt o wierzchołkach Albania, Holandia, północne Maroko, dalej na wchód widać obszary cieńszego zachmurzenia warstwowego z pasmami pogrubień, znajdują się one też nad Polską.

To już charakterystyczne dla jesieni stabilizowanie się cieplejszych mas, płynących znad cieplejszego Atlantyku na szerokości Madery, nad chłodniejszym kontynentem. Patrząc dalej na zachód możemy dostrzec nad oceanem obszar rozproszonych chmur konwekcyjnych (komórki otwarte), typowy dla napływu chłodniejszego powietrza nad ciepłe morza. W tylnej części niżu znad Anglii i Francji taki napływ dochodzi do Półwyspu Iberyjskiego i dalej wdziera się nad Morze Alboran i Baleary. Wszystko dzieje się pod aktywną gałęzią prądu strumieniowego, tak więc w tamtych rejonach możemy liczyć się z aktywnymi zmianami.

U nas spokojniej, ale też istotne zmiany – po chłodnym i deszczowym czwartku jeszcze dzisiaj miejscami słaby deszcz z odchodzącego na północ frontu ciepłego, głównie w pasie północnej części kraju, na południu już wiatr znad Słowacji, przewalający się przez Karpaty, tam może na pogórzach i porywy halnego. Ten wiatr przynosi odsunięcie chmur i wyraźne ocieplenie, aż do 18-20 stopni w ciągu dzisiejszego dnia. Natomiast przed stacjonarnym frontem ciepłym dalej silny wiatr wschodni, z odchyleniem ku północy, więc na południowym wybrzeżu Bałtyku, południu Szwecji i Danią dzisiaj dalej wschodni sztorm, podane są ostrzeżenia hydrologiczne o przekroczeniu stanów alarmowych w Zatoce Gdańskiej i Zalewie Szczecińskim.

Utrzymuje się kontrast miedzy masami powietrza, dzisiaj nieco się zmniejszy, ale dalej można szacować ten kontrast mas na około 17 stopni – około zera nad środkową Skandynawią i Łotwą, kilkanaście na plusie nad południem Polski. W strefie frontowej, pod pełnym zachmurzeniem bieg temperatury prawie bez wzniesień i opadania, a więc w pasie północnej Polski będzie dzisiaj 4-6 stopni i kilkugodzinny deszcz o niewielkim natężeniu, w pasie centralnej Polski 6-8 stopni, deszcz krócej trwający i słabszy. Tutaj zauważymy stopniowy wzrastanie temperatury wieczorem i najbliższej nocy, jutro już w pasie centralnym wyskok temperatury do 18 stopni w ciągu dnia.

Po nadzwyczajnym darowanym dniu „babiego lata” w niedzielę przez Polskę od zachodu postępować będzie słaby front chłodny, zamykający ciepły wycinek niżu. W jego obszarze możliwy deszcz o charakterze przelotnym, niezbyt intensywny i dość szybko przemieszczający się na wschód. Tak więc cieszmy się ciepłą sobotą i kolejnymi normalnymi, jesiennymi dniami. Adwekcja chłodu podeszła blisko naszych północnych granic, ale nie postąpiła dalej na południe, pogoda wraca do jesiennej normalności.


Maciej Ostrowski, 20 października 2023; 07:40

Udostępnij artykuł