Komentarz synoptyka: 2023-10-23

Przeważać dzisiaj będzie duże i umiarkowane zachmurzenie z lokalnymi przejaśnieniami, na północnym wschodzie zanikające opady deszczu, na pozostałym obszarze możliwe słabe opady przelotne. Temperatura zbliżona do obserwowanej wczoraj, lecz znacznie niższa od sobotniej, rekordowo wysokiej i wyniesie od 10-12°C na Suwalszczyźnie do 15-17°C na południowym zachodzie W nocy i rano lokalnie mgłą i zamglenie, zanikające w ciągu dnia, powracające najbliższej nocy i jutro, głównie w północnej połowie kraju; słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków zachodnich, nie obniżając zbytnio temperatury odczuwalnej.

Układ niżowy, który wczoraj szybko przemieścił się nad wschodnią połową kraju jest już daleko nad Rosją, jeszcze tylko północnym wschodzie zauważamy jego zachmurzenie: www.sat24.com/pl-pl i zanikające opady, jak na zobrazowaniach radarowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .Od południa rozbudowuje się na krótko klin wyżowy, który już dzisiaj wieczorem będzie wypierany na wschód przez zatokę niżu znad Wysp Brytyjskich i Morza Północnego z kolejnym frontem ze słabymi opadami, które nasilać się będą we środę. Do końca tygodnia pogodę kształtować będą kolejne fronty i układy niżowe wędrujące na północny wschód zgodnie z przeważającym strefowym (z odchyleniem południkowym) przenoszeniem w środkowych warstwach troposfery, patrz mapy TB500 ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202310221200&projection=opencharts_europe&valid_time=202310260600 .
Podobnie do wczorajszej sytuacji, we środę od południowego zachodu przemieszczać się będzie kolejny mezoskalowy ośrodek z opadami.

Wczoraj intensywne opady i lokalnie wiatr spowodowały wiele szkód i dezorganizowały życie w takich miastach jak Warszawa, Łódź, Kraków czy Białystok. Woda zalewał piwnice, ulicami płynęły strumienie wody, a kanalizacja burzowa nie była w stanie odebrać takiego nadmiaru wody. Kilkaset razy musiała interweniować straż pożarna, wypompowując wodę z piwnic i zalanych posesji. A przecież w Warszawie spadło wczoraj tylko 25 mm opadu (Okęcie), co by się działo gdyby opad wyniósł 78 mm, jak w 2011 roku? To chyba nie tylko zmiany klimatu, którymi próbuje się wytłumaczyć wszystko co wydaje się nienormalne. Zabetonowane hektary ulic, placów i parkingów, niedrożna i nieefektywna kanalizacja burzowa, nie tylko na CO2 powinna być skierowana uwaga w walce o klimat.

Ryszard Klejnowski

23 października, poniedziałek, 296 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł