Komentarz synoptyka: 2023-10-24

Za nami chłodna noc oraz z licznymi mgłami i zamgleniami, do chwili obecnej na przeważającym obszarze kraju, występują liczne mgły i zamglenia ograniczając widzialność poziomą minimalnie do 300 – 600 metrów miejscami do 100 – 200 metrów. Mgły i zamglenia mogą utrzymywać się przez pierwszą część dnia a miejscami na wschodzie i północnym wschodzie przez cały dzień.


Obecnie wschodnia część kraju znajduje się w zasięgu słabnącego klina wyżu znad Rumunii. Z kolei zachodnia część powoli zaczęła się dostawać w zasięg zatoki niskiego ciśnienia związanej niżem, którego ośrodek ulokowany jest nad wodami Morza Północnego wraz z systemem okludujących się frontów atmosferycznych. Z południowego zachodu napływa, ciepła i wilgotna masa powietrza polarnomorskiego o równowadze stałej.


Na przeważającym obszarze kraju dominować będzie zachmurzenie duże i całkowite, do godzin popołudniowych, poza południową częścią kraju, nadal występować będą umiarkowane i silne zamglenia i mgły oraz niskie chmury Stratus z miejscowymi opadami słabej mżawki, chmury niskie, na północy kraju, mogą utrzymywać się do godzin popołudniowych. Na południu kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, bez opadów.
W godzinach popołudniowych i wieczornych, na zachodzie, wzrost zachmurzenia do całkowitego z opadami deszczu i mżawki. Temperatura maksymalna wyniesie od 12-14 stopni na północy do 17 - 18 stopni na południu kraju. Wiatr słaby z kierunku południowo wschodniego, o średniej prędkości do 5 - 15 km/h.


W nocy z wtorku na środę Polska pozostawać będzie w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem nad wodami Morza Północnego, w drugiej części nocy w osi zatoki utworzy się wtórny ośrodek niskiego ciśnienia 999 hPa, który wędrować będzie w kierunku północno wschodnim z tendencją do pogłębiania do wartości 996 hPa. Dodatkowo z południowego zachodu na północny wschód kraju wędrować będzie zokludowany front atmosferyczny, na którym pojawią się opady deszczu o zmiennym natężeniu.


Dawid Gackowski, 24 października 2023r.; 07:22

Udostępnij artykuł