Komentarz synoptyka: 2023-10-26

Kuchnia pogodowa nad północnym Atlantykiem pracuje pełną parą, a jej efekty odczuwamy od paru dni, kiedy to docierają do nas opadowe chmury frontowe, prowadzące opady deszczu mniej lub bardziej intensywne. Natomiast pomiędzy nimi bezopadowe chmury warstwowe, głównie piętra niskiego, a tuż nad powierzchnią gruntu, przy słabym wietrze, w porze nocnej formują się mgły ograniczające widzialność do 100, 300 metrów, utrzymujące się przeważnie do godzin południowych. Przejściowo, przy kompensacji ciśnienia, pojawiają się większe rozpogodzenia, w porze dziennej sprzyjające wzrostowi temperatury, a w porze nocnej, znacznym spadkom temperatury i formowaniu się mgieł radiacyjnych oraz niskich chmur warstwowych (St).

Główny „kocioł” w postaci głębokiego (970 hPa), wieloośrodkowego niżu, lokuje się nad Atlantykiem, na zachód od Wysp Brytyjskich. Natomiast na wschód od niego, przez Europę zachodnią i środkową aż po Morze Czarne z przyległościami, zajmują niewielkie ośrodki niżowe będące w stadium zaniku, poprzez wypełnianie się chłodnym powietrzem zaciąganym w tylnych ich częściach.

„Wczorajszy” niż opuścił nasz kraj zabierając ze sobą chmury opadowe znad niemal całego wschodu, tylko nad Białostocczyzną i Suwalszczyzną jeszcze pada slaby deszcz. W porze nocnej, przy znacznych rozpogodzeniach i dużym zapasem wilgoci w glebie oraz słabym wietrze, formowały się mgły, ograniczające widzialność nawet do 100, 300 metrów, oraz niskie chmury St. Natomiast w środku nocy znad Niemiec nasunęła się następna strefa opadowego zachmurzenia frontowego, związana z kolejnym niżem (995 hPa) znad środkowych Niemiec, w kształcie elipsy z długą osią ułożoną równoleżnikowo. To on przesuwający się w kierunku Podlasia będzie kształtował warunki pogodowe, poprzez prowadzenie jednostajnych opadów frontowych o małym i średnim natężeniu. Natomiast w tylnej jego części, już w świeżej masie powietrza polarnego o znacznym potencjale chwiejności, występować będą opady przelotne deszczu. Wiatr słaby i umiarkowany, w tylnej części niżu, od Śląska w kierunku Mazowsza dość silny i porywisty, w porywach odchodzący do 30, 50 km/h, z tendencją do słabnięcia w porze nocnej. Jego kierunek stosownie od centrum ośrodka niżowego, w południowej części kraju południowo zachodni, natomiast w północnej części, z kierunku przeciwnego, północno wschodni. Z tego samego powodu temperatura powietrza będzie zróżnicowana, najniższa w tylnej części niżu, zwłaszcza na północnym wschodzie na poziomie 4, 6 stopni. Natomiast najwyższa w ciepłym wycinku niżu, na poziomie 15, 17 stopni, a lokalnie nawet 18 stopni od Śląska Górnego po Podkarpacie.

Nocą niż przesuwać się będzie na pogranicze z Białorusią i Litwą, zabierając ze sobą opady jednostajne, ale w jego tylnej części nadal utrzymywać się będą opady przelotne, występujące także w pasie wybrzeża na znacznym kontraście termicznym. Rozkład temperatury mniej więcej taki jak w porze dziennej, ale na nieco niższym poziomie, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie, tutaj 9-11 stopni, najchłodniejszy pozostanie północny wschód, gdzie temperatura tylko nieznacznie obniży się o jeden, może dwa stopnie. Poza naszą granicą północno wschodnią, północna Litwa oraz północno wschodnia Białoruś z temperaturą około zera, a lokalnie nawet do minus dwa stopnie.

Jutro znad Moraw i Słowacji nasuwać się będzie aktywny ośrodek niżowy prowadzący jednostajne opady deszczu o dużym natężeniu, z tendencją do powolnego przesuwania się nad w kierunku północno wschodnim. Początkowo padać będzie w górach, a w ciągu dnia od Śląska po Małopolskę, a następnie po Kielecczyznę, południowe Mazowsze i niemal całą Lubelszczyznę. Natomiast na pozostałym obszarze kraju, w jego tylnej części rozprzestrzeniać się będzie północny i północno wschodni spływ chłodnego powietrza polarnego o chwiejnej równowadze, w którym lokalnie, w pasie dzielnic północnych, występować będą przelotne opady deszczu, utrzymujące się także w porze nocnej. Wspomniany wyżej chłód znad północnego wschodu stopniowo rozprzestrzeniać się nad całą północ, a na przełomie dnia i nocy nad niemal cały obszar kraju z wyłączeniem południowego wschodu, pozostającego jeszcze w ciepłym wycinku niżu. Nocą i on zostanie wyparty nad Ukrainę. Następować będzie kompensacja ciśnienia i rozbudowywać się będzie niewielki klin wyżowy nad dzielnicami zachodnimi. Wiatr zmieni kierunek na północno zachodni. Ochłodzi się w całym kraju, temperatura już jednocyfrowa, a na Suwalszczyźnie może być około zera.


Ryszard Olędzki,
26 października 2023r., godz. 7.15

Udostępnij artykuł