Komentarz synoptyka: 2023-10-30

Zwiększona aktywność pogodowa na Oceanie Atlantyckim, o której piszemy w naszych komentarzach jest typowa dla okresu jesiennego, gdy zasób ciepła zgromadzony latem w wodach jest znaczny, a ochłodzenie powierzchniowe wód wypływających od strony Arktyki Kanadyjskiej i Grenlandii jeszcze nie tak istotne, więc ocean oddaje ciepło atmosferze poprzez bezpośredni kontakt i parowanie wody, ciepło to przekształca się w czasie kondensacji wody w chmurach w energię ruchu wirowego – poszczególnych niży i całej globalnej cyrkulacji zachodniej. Wynikiem są otaczające glob w umiarkowanych szerokościach prądy strumieniowe (JS), płynące pod tropopauzą, obecnie nad południowym Bałtykiem i północą kraju mamy dwie gałęzie z SW na NE, jedna na poziomie FL320 (9,6km) o prędkości do 130kt (235km/h), druga trochę wyżej na FL370 (11,1km) o prędkości 100kt (180km/h). Dalej na Atlantyku te prędkości są większe i jeszcze będą narastać.

Drugim procesem widocznym na mapach obrazujących położenie JS jest tworzenie się dość głębokiego zakola nad północnymi krańcami Afryki i zachodnią Europą, zwiększy się więc aktywność pogodowa w zachodnim basenie Morza Śródziemnego, a nad południową Anglię podejdzie znad Oceanu bardzo aktywny niż o ciśnieniu 956hPa we czwartek rano. W Zatoce Biskajskiej i wejściu do Kanału Angielskiego sztorm o sile 12 stopni Beauforta, prognozowana prędkość wiatru w porywach to 150 km/h. Niż pójdzie nad Morze Północne i do brzegów Norwegii Dalekim skutkiem takiej sytuacji na zachodzie Europy w naszym rejonie będzie aktywny, silny napływ mas powietrza z południa, zapewniający nadzwyczajnie ciepłą pogodę – szczególnie dzisiaj w całym kraju i jutro w centrum i na wschodzie.

W zatoce sięgającej od Oceanu do środkowej Europy pojawi się najbliższej nocy (pon/wt) niewielki niż nad południem Danii, który szybko przeleci po Bałtyku w stronę Zatoki Fińskiej, jego front poruszający się pod aktywnym JS nieść będzie rozproszone opady deszczu z chmur średnich, wchodzące w nocy od zachodu kraju, przed południem będące już w centrum, od Zatoki Gdańskiej po Kraków. W dalszym ruchu na wschód deszcz będzie się osłabiał, za wyjątkiem Małopolski i Kieleckiego, gdzie utworzy się struktura fali na froncie i powędruje w stronę Lubelszczyzny i Podlasia. Razem z przechodzeniem frontu zaobserwujemy zwiększenie prędkości przed jego zbliżaniem się (kierunek z południa, porywy do 15 m/s) a następnie zmianę na zachodni i osłabienie wiatru.

Temperatura przed przejściem tego frontu nadzwyczajna jak na ostatnie dni października, dzisiaj przez 2-3 godziny dnia będzie ponad 18 stopni, na pogórzach nawet 2 stopnie więcej ze względu na działanie orografii. We środę, w dzień Wszystkich Świętych północna część kraju dostanie się pod krótkotrwały napływ z NW, trochę chłodniejszego powietrza jak płynące z południa. Napływ chłodu obejmie obszar północy kraju ograniczony dolinami rzek – Noteci, środkowej Wisły i dolnego Bugu, w tym obszarze w ciągu środy nie więcej jak 10 stopni, na północy tylko 8, umiarkowany wiatr zachodni, ale też możliwe przejaśnienia i rozpogodzenia. W południowej i centralnej części kraju chłodniej jak dzisiaj i we wtorek (przed deszczem), ale powyżej 10 stopni w ciągu dnia, wieczorem i w nocy 2-3 stopnie mniej. Dzisiaj darowany jesienny dzień w całym kraju, dużo słońca przez wysokie chmury, czasem ławice chmur średnich, wiatr z południa. Skorzystajmy z uroków jesieni.


Maciej Ostrowski, 30 października 2023; 07:50

Udostępnij artykuł