Komentarz synoptyka: 2023-10-31

Ostatni dzień listopada będzie pochmurny i deszczowy; przeważać będzie i duże i całkowite zachmurzenie z przemieszczającymi się od zachodu na wschód słabymi opadami deszczu, wieczorem kolejna strefa opadów pojawi się w Małopolsce i Podkarpaciu, przemieszczając ie na północny wschód. Jeszcze dzisiaj wyjątkowo ciepło, jak na ostatni dzień listopada, najchłodniej będzie na północnym zachodzie, od 10-12°C na północnym zachodzie, 15-16°C w centrum i 17-18°C na południowym wschodzie Wiatr umiarkowany, na północy i południu silny i porywisty do 50-70 km/h z kierunków południowych i zachodnich Jutro w dzień Wszystkich Świętych i we czwartek w Dzień Zaduszny o kilka stopni Celsjusza chłodniej, lokalnie możliwe słabe opady, z dużym i umiarkowanym zachmurzeniem, możliwe przejaśnienia Jednak już po popołudniu 2 listopada od zachodu nadciągnie kolejny, aktywniejszy niż z dużym zachmurzeniem i opadami.

W ostatnich dniach daje o sobie znać zwiększona dynamika procesów atmosferycznych nad kontynentem i północnym Atlantykiem. W miniony weekend i wczoraj, dzięki blokującemu od południowego wschodu wyżowi, mieliśmy pokaz złotej polskiej jesieni, lecz dzisiaj dotarł do nas od północnych Niemiec głęboki, aktywny niż. W ciągu dnia szybko przemieści się nad Bałtykiem na północny wschód wraz ze strefa frontów i opadów deszczu. Aktualne ich położenie i ewolucję możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl i zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Duża aktywność cyklonalna obserwowana nad północnym Atlantykiem zaczyna zaznaczać się także nad południowym regionami kontynentu. Obrazują to dane z sieci europejskich radarów meteorologicznych Eumetnet – Opera www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Służby meteorologiczne Francji, Włoch i Chorwacji wystawiły ostrzeżenia o silnym wietrze i intensywnych opadach, prognozowanych w tamtym regionie meteoalarm.org/en/live/ .

Jak pokazują wyniki modeli z większym wyprzedzeniem czasowym w pierwszej dekadzie listopada przeważać będzie nad kontynentem i Atlantykiem aktywna działalność cyklonalna, intensywne strefowe przenoszenie zachodnie, z możliwymi zaburzeniami związanych z procesami falowymi. Oczekiwać możemy szybko zmiennej, ciepłej jak na tą porę roku aury z opadami, miejscami intensywnymi i silnym wiatrem.

Taki przebieg pogody w najbliższych godzinach i dniach zmusza nas, szczególnie zmotoryzowanych, lecz także pieszych, do zachowania szczególnej ostrożności na drogach i w rejonach cmentarzy. Opady i liście oraz silny i porywisty wiatr mogą powodować śliskość na drogach i chodnikach, lokalnie zamglenie może ograniczać widzialność. Przed wyjazdem w dalszą podróż sprawdźmy uaktualnianą co 6 godzin naszą prognozę pogody a także dane radarowe na planowanej trasie.

Ryszard Klejnowski

31 października, wtorek, 304 dzień 2023 roku: 7:15

Udostępnij artykuł