Komentarz synoptyka: 2023-11-02

Po wczorajszym, na ogół pogodnym dniu, dzisiaj również nie zabraknie sprzyjającej do spacerów (dla tych co maja przedłużony weekend) aury. Przeważać będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie, głównie przez chmury wysokiego i średniego piętra, tylko północy większe zachmurzenie również przez niskie chmury, z zanikającymi, słabymi opadami; wieczorem i w nocy od zachodu wzrost zachmurzenia i pojawi się strefa opadów, która jutro przemieszczać się będzie na wschód Temperatura od 10-12°C na północnym wschodzie , 14-15°C w centrum do 16-17°C na południowym zachodzie; umiarkowany i silny wiatr powieje z południowego wschodu i z południa, wszędzie może być porywisty, do 50-60 km/h, w górach do 100-110 km/h, szczególnie w Karpatach.

Dzisiaj i w najbliższych dniach znajdować się będziemy w zasięgu głębokiego i rozległego niżu znad Wysp Brytyjskich i Morza Północnego. Południowa i wschodnia część kontynentu są pod wpływem wyżu, który wypierany jest przez wspomniany niż, nad naszym obszarem od zachodu wzrasta gradient ciśnienia, a co za tym idzie – prędkość i porywistość wiatru. Niż nad Morzem Północnym jest układem stacjonarnym rozbudowany do wyższych poziomów w troposferze, świadczy o tym zwijające się spiralnie wokół centrum pasmo zachmurzenia, dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl . Na znaczną intensywność zjawisk konwekcyjnych na froncie chłodnym, rozciągających się przez Niemcy, Niderlandy, Francję po Zatokę Biskajską wskazują zobrazowania radarowe znad Zachodniej części kontynentu www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Służby meteorologiczne tych krajów wystawiły szereg ostrzeżeń prognostycznych meteoalarm.org/en/live/ , w tym przed 10 stopniowym w skali Beauforta sztormem.

Przemieszczający się powoli na wschód front zacznie oddziaływać na pogodę w naszym kraju już w nocy i jutro, a związane z nim zjawiska nie będą już tak intensywne jak na zachodzie. Należy jednak liczyć się nadal z silnym i porywistym wiatrem, opadami, lokalnie intensywnymi, możliwe nieliczne burze. W nadchodzący weekend będzie pogodniej niż jutro, osłabnie wiatr i na ogół bez opadów.

Mimo, że niż o mocy huraganu (nie jest to orkan, jak podają niektóre nasze media – orkan to huragan, lecz w języku niemieckim) jest układem stacjonarnym, jego siłę podtrzymuje meandrująca gałąź prądu strumieniowego, który nad Atlantykiem osiąga prędkość w jądrze około 300 km/h i około 200 km/h w gałęzi wstępującej nad kontynentem.

ZADUSZKI

Dzisiaj, 2 listopada obchodzony jest Dzień Zaduszny. Wspominamy naszych bliskich, przyjaciół i znajomych, którzy odeszli, na grobach których zapalaliśmy znicze i składaliśmy kwiaty. Warto na tą chwile wspomnieć o naszych, najbliższych w meteorologicznej profesji Kolegów – dr. Henryka Piwkowskiego, synoptyka od początku związanego z komentarzami synoptyka, odszedł w 2019 roku i dr. Bogumiła Jakubiaka, od początku związanego z rozwojem naszego modelu mezoskalowego, pożegnaliśmy Go w 2021 roku.

Ryszard Klejnowski

2 listopada, czwartek, 306 dzień 2023 roku; 7:00

Udostępnij artykuł