Komentarz synoptyka: 2023-11-03

Cyrkulacja zachodnia nie daje za wygraną do tego ma się całkiem dobrze funduje, nam kolejne głębokie układy niskiego ciśnienia, które znad Atlantyku kierują się w kierunku zachodnim z lekkim odchyleniem na południe w kierunku starego kontynentu. Dzięki temu przed nami zapowiada się ciepły, ale za to deszczowy i wietrzny tydzień sztorm „CIARAN”, który szaleje na zachodzie nad obszarem Polski nie będzie oddziaływać z tak ogromną siłą.


Niż ten narodził się nad wodami północnej części Atlantyku, gdzie zalegające cieplejsze i wilgotniejsze masy powietrza polarnomorskiego (PPmc) natrafiają na znacznie chłodniejsze i suchsze powietrze pochodzenia arktycznego (PA), które napływa znad obszaru północnej części Europy. Przemieszczający się niż natrafił na obszar, bardzo silnego w tym rejonie prądu strumieniowego (Jet Stream). Spowodowało to silną cyklogenezę polegającą na szybkim pogłębianiu się ośrodka niżowego. Szybki spadek ciśnienia w ośrodku niżowym spowodowany jest głównie poprzez meandrujący prąd strumieniowy, który zaciąga cieplejsze powietrze z niższych warstw troposfery, tym samym nasila rozwój niżu. Jet Stream, który występuje obok ośrodka niżu, powoduje zwiększenie prędkości ruchu wirowego, więc zjawiska atmosferyczne w tym ośrodku barycznym są znacznie gwałtowniejsze.


Obecnie Polska znajduje się w zasięgu zatoki związanej z głębokim niżem którego ośrodek (962,7 hPa) ulokowany jest nad wodami Morza Północnego. Po południu, ośrodek płytkiego niżu z systemem okludujących się frontów atmosferycznych, przemieszczać się będzie z południa na północ kraju. Z kierunku południowego napływa ciepła masa powietrza polarnomorskiego o równowadze warunkowo-chwiejnej. Z map analitycznych jak i prognostycznych pola temperatury ekwiwalentno potencjalnej (Theta-E) wynika, że nad zachodnią i centralną częścią Polski występuje zwiększony gradient, co wskazuje, że w obszarze tym zalega front atmosferyczny. Z analizy map TB wynika, że w tym obszarze występuje dodatni kąt adwekcji wskazujący na adwekcję chłodu, więc wskazuje to na obecność chłodnego frontu atmosferycznego na zachodzie i w centrum kraju, z kolei w części południowej występuje kąt ujemny wskazujący na adwekcję ciepła co świadczy o ciepłym odcinku frontu atmosferycznego. www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd


W ciągu dnia zachmurzenie duże do całkowitego z opadami deszczu i deszczu przelotnego początkowo w zachodniej i centralnej połowie kraju, po południu już na całym obszarze kraju. Na południu, głównie w górach możliwe pojedyncze burze. Do godzin około południowych we wschodniej połowie kraju zachmurzenie przeważnie umiarkowane, powoli wzrastające do dużego, bez opadów. Temperatura wyniesie od 10 – 12 stopni na północy i zachodzie do 16 – 17 stopni na pozostałym obszarze kraju. Wiatr powieje z kierunku południowo wschodniego o średniej prędkości do 25 - 35 km/h w porywach do 70 – 80 km/h, w górach do 90 – 160 km/h. W ciągu dnia stopniowo od zachodu wiatr skręcający na południowo zachodni oraz słabnący, do 5 – 15 km/h. mapy.meteo.pl/


Według obecnych wyliczeń modeli numerycznych już w sobotę dojdzie do powtórzenia niemalże idealnego odwzorowania sytuacji z ostatnich kilkunastu godzin. A mianowicie kolejny aktywny niż zbliży się do zachodniej części Europy. Modele numeryczne ponowie widzą eksplozywna cyklogenezę układu niżowego, który przywędruje nad Zachodnią Europę, i znaczne się gwałtownie pogłębiać jego ośrodek ulokuje się na zachód od Irlandii. Pod koniec weekendu i w poniedziałek zachodnią Europę, czeka więc kolejny sztorm niewykluczone, że o zbliżonej sile do panującego obecnie. Jednak cały czas będą kierowane do nas ciepłe powietrze z południowego zachodu. Będziemy więc mieć wysokie jak na tę porę roku temperatury do około 8 - 12 stopni za dnia i niewiele mniej nocami.


Dawid Gackowski, 3 listopada 2023r.; 07:16

Udostępnij artykuł