Komentarz synoptyka: 2023-11-06

Dalej jesteśmy pod wpływem globalnej cyrkulacji zachodniej, strefa frontu polarnego odsunęła się nad Półwysep Iberyjski, środkowe i północne Włochy oraz Półwysep Bałkański i Morze Czarne. Zróżnicowanie termiczne północnej części Europy i Atlantyku powyżej 50-45 równoleżnika dobrze zobrazowuje mapa temperatur pseudopotencjalnych z poziomu 850 hPa www1.wetter3.de/animation_dt.html (5 pozycja menu) połączona z mapą izobar ciśnienia przeliczonego do poziomu morza, tu kolory głęboko niebieskie i fiolety to obszary chłodu, żółte i pomarańczowe ciepła, zaś bladoniebieskie, seledynowe i zielone to obszary umiarkowane termicznie. W tym pasie szerokim na 10 - 15 stopni toczą się kolejne niże po Atlantyku i dochodząc do kontynentu albo zanikają przy paśmie Gór Skandynawskich albo słabnąc wciskają się nad Bałtyk. Na granicy ciepła i umiarkowanego obszaru cały czas utrzymuje się aktywny, zachodni prąd strumieniowy, z osią nad Pirenejami, Morze Liguryjskim i Doliną Padu, ale też znaczne przenoszenie zachodnie w wyższych warstwach obejmuje nasz kraj i całą Europę środkową.

W czasie nadchodzącego tygodnia możemy spodziewać się czterech okresów pogodowych wynikających z nieznacznych zmian przenoszenia zachodniego. Dzisiaj i jutro będziemy w jego czystej formie, masy powietrza szybko napływające z kierunku 240-250 stopni zagwarantuje dość ciepły okres jesieni, z umiarkowanym wiatrem zachodnim, w tym napływie pojawiać się mogą „groszki” przelotnych opadów, dobrze widoczne na mapach, szczególnie w północnym i centralnym pasie kraju, zanikające w nocy. Jutro podobnie, ale deszcz przelotny pojawi się dopiero wieczorem i w nocy wchodząc od zachodu nad Wielkopolskę, Ziemię Łódzka i Kujawy.

Kolejny okres to stopniowe podnoszenie się ciśnienia z podejściem wędrownego wyżu nad Czechy i Słowację – na południu kraju we środę i czwartek nie będzie padać nawet przelotnie, tu przy powiewie z południa we czwartek trochę cieplej na pogórzach, zaś równolegle na Pomorzu trochę słabego deszczu. W piątek od zachodu podchodzić będzie zachmurzenie i rozproszone opady następnych frontów z kolejnego niżu.

Szczegóły prognoz znajdują się na kolejnych mapach prezentowanych w naszym serwisie, warto na nie spojrzeć, aby wyrobić sobie pogląd na przestrzenne położenie stref (na przykład opadów, pola temperatury czy porywów wiatru). Bardzo szczegółowa prognoza dla wybranej miejscowości znajduje się w meteorogramie, który obejmuje okres 70 godzin, a publikowany jest cztery razy na dobę. Tam można zapoznać się z czasowym przebiegiem zmian pogody, obecnie zwracajmy uwagę na prędkość, porywistość i kierunek wiatru oraz na początek i koniec oraz natężenie opadu, natomiast bieg temperatury jest prawie taki sam w całym kraju – w cyrkulacji zachodniej masa powietrza jest dobrze wymieszana.


Maciej Ostrowski, 6 listopad 2023; 07:40

Udostępnij artykuł