Komentarz synoptyka: 2023-11-09

Północna i zachodnia część Polski znajduje się w zasięgu niżu z ośrodkiem 965 hPa znad północnego Atlantyku, ze strefą frontu ciepłego na północy kraju. Na pozostałym obszarze oddziałuje  klin wysokiego ciśnienia związany, z którego wyżem ośrodek 1023,5 hPa ulokowany jest nad obszarem Półwyspu Bałkańskiego. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych od północnego zachodu nad Polskę nasuwać się będzie strefa słabo wyrażonego frontu chłodnego. Z kierunku południowo zachodniego i zachodniego, napływa cieplejsza masa powietrza polarnomorskiego o równowadze stałej przechodzącej w warunkowo-chwiejną.

 

Nad Skandynawią, Morzem Norweskim, Północnym, Barentsa, Islandią, Wyspami Brytyjskimi, Półwyspem Kolskim, wschodnią Polską oraz obszar północno wschodniej części Rosji zalega chłód. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu ciepła. Nad południową Europą zalega obszar ciepłej masy powietrza.

 

Islandia i Morze Norweskie, oraz Barentsa w zasięgu powietrza arktycznego o cechach morskich. Północno zachodni i zachodni obszar Rosji pod wpływem powietrza polarnomorskiego. Europa Południowa, Morze Śródziemne w zasięgu powietrza zwrotnikowego. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu powietrza polarnomorskiego ciepłego.

 

Według naszego modelu na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie będzie małe do umiarkowanego głównie  przez chmury piętra wysokiego i średniego, na zachodzie i północy kraju wzrost zachmurzenia do dużego i całkowitego przez chmury piętra niskiego związane z frontem ciepłym i tu należy spodziewać się opadów deszczu. Wiatr skręci na kierunek południowy, o średniej prędkości od 15-25 km/h, w górach i nad morzem dość silny porywy do 70 km/h. Temperatura wyniesie od 9°C na północy do 12°C na południu kraju.

 

W nocy wieloośrodkowy niż przemieści się dalej na południowy wschód, a jego ośrodki ulokowane będą nad Morzem Północnym, Środkowym Bałtykiem oraz Północną Szkocją. Związany z nim będzie system okludujących się frontów atmosferycznych. W nocy jeden z frontów nasunie się nad zachodnią część kraju i tu  zacznie wzrastać zachmurzenie do umiarkowanego i dużego na zachodzie i północy pojawią się przelotne opady deszczu, strefa frontu wraz z opadami wędrować będzie w kierunku wschodnim. Temperatura na krańcach zachodnich w strefie frontu wyniesie od 8 – 10 stopni, na pozostałym obszarze kraju, gdzie występować będą przejaśnienia temperatura niższa do 2 – 4 stopni, na terenach podgórskich i górskich możliwy spadek temperatury poniżej zera stopni Celsjusza. Wiatr umiarkowany z kierunku południowego.


Dawid Gackowski, 9 listopada 2023r.; 07:20

Udostępnij artykuł