Komentarz synoptyka: 2023-11-12

Nie zmienia się zasadniczy rys pogodowy, trwające od kilku tygodni szybkie przenoszenie mas powietrza dookoła globu w strefie umiarkowanych szerokości jest charakterystyczne dla późnej jesieni, gdy zwiększa się kontrast termiczny między mroźną Arktyką w otoczeniu bieguna północnego, a bardzo ciepłymi obszarami oceanów w strefie podzwrotnikowej. Wynikiem tego kontrastu jest wzmacnianie się wiru polarnego, wzrost prędkości prądów strumieniowych otaczających cały glob - oraz, co jest dla nas ważne – odsunięcie się na południe od Polski zasadniczej strefy frontu polarnego.

Na tym froncie co raz powstają zaburzenia w postaci zafalowań lub niewielkich wirów niżowych, w korzystnych warunkach te zaburzenia mogą rozwinąć się do pełnoprawnego niżu. Obecnie obserwujemy na wschód od Polski taki proces, wczoraj pojawiła się niewielka depresja niżowa za łukiem Karpat nad Ukrainą, dzisiaj już na północ od Kijowa mamy ośrodek niżowy o ciśnieniu 986hPa. Ośrodek dalej powędruje na północ, za dwie doby będzie przy wybrzeżach Morza Barentsa. Rozwój ośrodka wynika z korzystnych warunków kontrastu termicznego, od Morza Czarnego, Turcji i Kaukazu płynie ciepłe i wilgotne powietrze, równocześnie znad Arktyki, Morza Białego i północy Skandynawii schodzi na południe obszar chłodu. Nas nie dotknie działanie tego ośrodka, ale wypełniając się w ciągu dwóch dób chłodem sprowadzi takie masy nad obszar całej Skandynawii i krajów bałtyckich oraz Białorusi, to już blisko granic kraju.

Kolejno, już w poniedziałek wieczorem zbliży się wtórny wobec tego ośrodka, mniejszy rozmiarem, ale istotniejszy dla pogody w kraju kolejny wir niżowy. Przechodzić będzie we wtorek torem znad Danii i Niemiec nad Bałtykiem, z tym ośrodkiem prognozowany jest aktywny opadowo front o charakterze okluzji ciepłej, szybko wędrujący na wschód przez cały kraj w nocy z poniedziałku na wtorek. Uwaga, na Mazurach, Podlasiu i północnym Mazowszu w nocy może początkowo padać śnieg z deszczem, potem deszcz. Po przejściu frontu wyraźnie cieplej, w zachodniej i centralnej części kraju nawet powyżej 10 stopni.

Przed tymi zmianami zarysowanymi na dwa-trzy najbliższe dni, temperatura wyrównana, zależnie od pękania w ciągu dnia pełnego zachmurzenia może podnieść się do 6-7 stopni, wieczorem i w ciągu nocy spadnie do poziomu 4-5 stopni. Jedynie w obszarach, gdzie wystąpią nocną dłuższe rozpogodzenia zaobserwujemy spadek temperatury do 2-3 stopni. Tam możliwe silnie zamglenia lub mgły, wystąpią głównie na Pomorzu, ale lokalnie może tak być w innych miejscach. Jesienna pogoda nie odpuszcza, choć traktuje nas jak dotąd łagodnie.

Maciej Ostrowski, 12 listopad 2023; 07:45

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Na Uniwersytecie Otwartym SGGW rozpoczyna się niebawem (25 listopada) ośmiotygodniowy kurs „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” prowadzony przez naszego synoptyka – komentatora, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych. Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow/1458-podstawy-meteorologii-i-elementy-wykorzystania-wiedzy-o-pogodzie-w-praktyce-kurs-zdalny/
ZAPRASZAMY

Udostępnij artykuł