Komentarz synoptyka: 2023-11-13

Wczorajszy niż znad Kijowa jest już nad północno zachodnią Rosją, miedzy Pskowem a Petersburgiem i dalej podąża na północ, zaś jego cały obszar wirowania wypełniony jest chłodniejszym powietrzem zaciągniętym znad północnej Skandynawii i Bałtyku. Do szybkiego ruchu przez obszar Europy środkowej szykuje się następny, wtórny wobec tego ośrodka, kolejny wir niżowy – dzisiaj rano jest nad Szkocją, po dobie będzie nad ujściem Łaby do Morza Północnego, po następnej już nad południowym Bałtykiem na wysokości Łeby z ciśnieniem 995hPa. Przez ten niż szybko wyparte będzie dość chłodne powietrze zalegające dzisiaj nad krajem, zastąpione zostanie wyraźnie cieplejszym, pochodzenia oceanicznego znad umiarkowanych szerokości Atlantyku.

Chmury warstwowe aktywnego frontu o charakterze okluzji ciepłej pojawią się nad Dolnym Śląskiem już dzisiaj w godzinach południowych, opady deszczu wejdą od Saksonii i Brandenburgii wieczorem i do rana będą już poza Lubelszczyzną i Podkarpaciem, pozostaną jeszcze nad Mazurach i Podlasiu. Tam też i na północnym Mazowszu może w nocy może początkowo padać śnieg z deszczem, potem deszcz. Po przejściu frontu wyraźnie cieplej, w zachodniej i centralnej części kraju nawet powyżej 10 stopni, ale efekt ocieplenia będzie niwelowany na skutek umiarkowanego wiatru zachodniego, w porywach do 12-14 m/s i oczywiście przez deszcz o charakterze przelotnym jutro i we środę.

Przejścia tych dwóch niży, jednego z południa, drugiego z zachodu spowodują wyraźny napływ zimnego powietrza z Arktyki nad Skandynawię i północną oraz środkową część Bałtyku i okolicznych krajów. Nad Finlandią utworzy się wyż w mroźnym powietrzu, a po jego południowej stronie już od czwartku adwekcja chwilowo zmieni się na wschodnią. Granica napływu chłodu, jak wynika z prognoz naszych modeli dojdzie do Litwy, środkowego Bałtyki i Skanii, tam dalej od morza temperatura nad ranem we czwartek już zdecydowanie ujemna (-4 stopnie). Następnej nocy, ze czwartku na piątek obszar mroźnego powietrza rozszerzy się aż do doliny Wieprza, środkowej Wisły i Pomorza Gdańskiego, warto więc zadbać o wrażliwe na mróz rośliny w ogródkach, a kierowcy nie mogą zapomnieć o zimowym płynie do spryskiwaczy.

Maciej Ostrowski, 13 listopad 2023; 07:35

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Na Uniwersytecie Otwartym SGGW rozpoczyna się niebawem (25 listopada) ośmiotygodniowy kurs „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” prowadzony przez naszego synoptyka – komentatora, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych. Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow/1458-podstawy-meteorologii-i-elementy-wykorzystania-wiedzy-o-pogodzie-w-praktyce-kurs-zdalny/
ZAPRASZAMY

Udostępnij artykuł