Komentarz synoptyka: 2023-11-14

W godzinach wieczornych nad zachodnią część kraju zaczęła nasuwać się zatoka niskiego ciśnienia związana, z którego niżem ośrodek 985 hPa jeszcze kilka godzin temu znajdował się nad obszarem Morza Północnego, jego ośrodek z ciśnieniem 990 hPa przemieścił się dość szybko na wschód i obecnie lokuje się, nad Półwyspem Jutlandzkim tym samym pokonując dystans około 746 km. W godzinach popołudniowych oraz wczesno wieczornych niż przemieści się nad obszar Morza Bałtyckiego, podczas swojej wędrówki powoli się wypełnia, a ciśnienie w jego ośrodku powoli wzrasta. Zalegające chłodniejsze powietrze nad obszarem kraju zaczęło być wypierane dalej na wschód przez wędrujący z zachodu na wschód ciepły front atmosferyczny. Jednak nie na długo gdyż w kolejnej dobie z północnego zachodu ponownie zacznie napływać chłodna masa powietrza.
Nad Skandynawią, Morzem Norweskim, Barentsa, Islandią, Północnym Bałtykiem, Półwyspem Kolskim, północno wschodnią Polską oraz obszar północno wschodniej części Rosji zalega chłód. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu ciepła. Islandia i Morze Norweskie, Barentsa, Północny Bałtyk, a tak, że wschodnia i północno wschodnia część Europy znajduje się w zasięgu powietrza arktycznego o cechach morskich. Europa Południowa, Południowo zachodnia, Morze Śródziemne oraz pozostały obszar kontynentu w zasięgu powietrza polarnomorskiego ciepłego.


W strefie oddziaływania frontu o charakterze okluzji ciepłej występuje zachmurzenie duże oraz całkowite do tego występują opady i niskie chmury Stratus. Na północnym wschodzie możliwe są opady deszczu ze śniegiem. Na południowym wschodzie opady przelotne deszczu niewykluczona jest również krupa śnieżna w środowisku słabej konwekcji. Na południowym zachodzie południu oraz w południowym wschodzie więcej rozpogodzeń tu występować będzie zachmurzenie piętra niskiego, średniego oraz wysokiego. W godzinach popołudniowych strefa frontu okluzji rozciągać się będzie przez — Pomorze Gdańskie, Kujawy, Mazowsze, Podlasie, Lubelszczyznę i tam nadal opady deszczu.


W pozostałej części kraju do wieczora bez opadów. Temperatura od 3-5 stopni na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz miejscami na Podlasiu, oraz północnej części Mazowsza, Kujaw i Pomorza. Nad pozostałą częścią kraju od 10 do 12 stopni. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, zachodni o średniej prędkości do 20-30 km/h. W pojedynczym porywie nie powinien przekraczać 60 km/h. Najmniejsze porywy na północnym wschodzie i północy, gdzie w strefie przechodzenia niżu będzie niemal bezwietrznie.
Według naszego modelu prognostycznego UM 4 km, to kolejne dni zapowiadają się z adwekcją z kierunku północno zachodniego oraz północnego, oznacza to spływ chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego z wysokich szerokości geograficznych. Musimy więc się liczyć z temperaturami spadającymi w nocy oraz nad ranem od 0 do -2/-4 stopni głównie w części północnej oraz północno wschodniej. Ponadto pojawią się opady deszczu oraz lokalnie opady deszczu ze śniegiem w górach pojawią się opady śniegu, które podniosą stan obecnej pokrywy śnieżnej.


Dawid Gackowski, 14 listopada 2023r.; 07:21


KURS PODSTAW METEOROLOGII

Na Uniwersytecie Otwartym SGGW rozpoczyna się niebawem (25 listopada) ośmiotygodniowy kurs „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” prowadzony przez naszego synoptyka – komentatora, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych. Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow/1458-podstawy-meteorologii-i-elementy-wykorzystania-wiedzy-o-pogodzie-w-praktyce-kurs-zdalny/ ZAPRASZAMY

Udostępnij artykuł