Komentarz synoptyka: 2023-11-15

Przed nami kolejny pochmurny, z możliwymi niewielkimi przejaśnieniami, deszczowy i wietrzny dzień, z temperaturą rzędu 3-5 °C na północnym wschodzie i 8-10°C na pozostałym obszarze. Umiarkowany lub silny wiatr powieje z południowego zachodu, w godzinach popołudniowych i w nocy od północy skręcający na północno zachodni i północny, w porywach 50-70 km/h, w górach 70-90 km/h, mogący obniżać temperaturę odczuwalną o kilka stopni Na północnym wschodzie i w górach możliwy deszcz ze śniegiem lub śnieg Po nocnych spadkach ciśnienia, w dzień silny jego wzrost, aż do kolejnych spadków w nocy i jutro.

W nocy na północnym wschodzie i w centrum, szczególnie przy rozpogodzeniach spadki temperatury do kilku stopni poniżej zera. W dzień nadal duże zachmurzenie, przelotne opadu deszczu i silny, porywisty wiatr z kierunków zmiennych, z przewagą południowych, temperatura od 5°C na północnym wschodzie do 8-10°C na pozostałym obszarze, kolejno noc również ze spadkami temperatury poniżej zera. Zanotujemy znaczne, dynamiczne zmiany ciśnienia.

Minionej nocy mezoskalowy, aktywny niż przemieścił się znad Jutlandii nad Bałtyk i kontynuuje swoją wędrówkę nad Białoruś. W jego tylnej części już w nocy w Szczecinie powiał wiatr z północy, w ciągu dnia taka zmiana dokona się na północnym wschodzie i w centrum, dzisiaj i jutro obserwować będziemy dynamiczne zmiany jego prędkości i kierunku, zależne od położenia następujących po sobie niżów i klinów wyżowych. Na naszych mapach prognostycznych, kolejny wieloośrodkowy niż czaka na swoją kolej w piątek, sprowadzając znaczne ochłodzenie w napływającej z północy masie powietrza arktycznego z opadami, również śniegu.

Aktualne położenie stref opadów możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ a w skali kontynentalnej na zobrazowaniach z europejskiej sieci radarowej Eumetnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/.
Jak z nich oraz map i zdjęć satelitarnych wynika, najintensywniejszych zjawisk spodziewać się możemy w południowej połowie kraju. Trudno jednak znaleźć miejsca, które dzisiaj i w najbliższych dniach pozbawione byłyby gęstych chmur, opadów i porywistego wiatru. Przygotujmy się nie tylko mentalnie, że Złota Polska i ciepłą Jesień już zna nami, a zza węgła czai się meteorologiczna zima.

Spójrzmy jeszcze na prognostyczne mapy topografii barycznej 500 hPa, której to dość gęsto ułożone izohipsy tworzą niemal prostą „atmostradę” dla układów barycznych od Labradoru via Wyspy Brytyjskie po nasz region i dalej na wschód: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202311150000&projection=opencharts_europe&valid_time=202311150600 .

„Deszcz w połowie listopada , tęgi mróz w styczniu zapowiada”

Ryszard Klejnowski

15 listopada, środa, 319 dzień 2023 roku; 7:10

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Na Uniwersytecie Otwartym SGGW rozpoczyna się niebawem (25 listopada) ośmiotygodniowy kurs „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” prowadzony przez naszego synoptyka – komentatora, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych. Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow/1458-podstawy-meteorologii-i-elementy-wykorzystania-wiedzy-o-pogodzie-w-praktyce-kurs-zdalny/
ZAPRASZAMY

Udostępnij artykuł