Komentarz synoptyka: 2023-11-16

Przed nami kolejny pochmurny dzień z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem na północnym wschodzie i w górach; w godzinach przed i około południowych w centralnej części kraju możliwe większe przejaśnienia, na ogół bez opadów, które od zachodu postępować będą w ciągu dnia ku centrum i na wschód. Nadal chłodno, po nocnych spadkach temperatury w okolice 0°C głównie na północnym wschodzie temperatura w ciągu dnia wzrośnie do około 2°C tamże, 2-5°C w centrum i 7-9°C na południowym wschodzie; umiarkowany wiatr powieje głównie z kierunków południowych i zachodnich, w ciągu dnia zmiennych w zależności od aktualnego położenia niżu i związanego z nim frontu może o kilka stopni obniżać temperaturę odczuwalną.

Aura jednoznacznie daje znać, że coraz bliżej do późnej jesieni i zimy. Znaczna dynamika procesów atmosferycznych nad Atlantykiem i kontynentem powoduje częste zmiany warunków pogodowych, coraz chłodniejszych i wilgotnych. Dzisiaj południowa i wschodnia część kraju będzie na krótko pod wpływem klina wyżowego z południa, natomiast znad Jutlandii nasuwać się będzie nad Zatokę Szczecińską ośrodek niżowy, będący elementem większego układu niskiego ciśnienia, który już jutro obejmie swoim zasięgiem obszar całego kraju i południową część kontynentu. Z niżem znad Bałtyku związany jest mało aktywny front chłodny, który możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl i radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ jak przemieszcza się na wschód rozproszonymi strefami słabych opadów przelotnych.

Jutro układ ten połączy się z wędrującym znad Wysp Brytyjskich niżem, którego układ frontów możemy obserwować również na mapie radarowej Europy: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . W sobotę dwuośrodkowy niż przemieści się na południowy wschód, „ściągając” nad nasz obszar chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Do spadków temperatury poniżej zera, również w dzień, dołączą opady deszczu ze śniegiem i śniegu, porywisty wiatr może powodować zawiej i zamiecie śnieżne. Warto więc, póki czas, przygotować siebie i swoje pojazdy do trudniejszych warunków zimowych.

Nie będzie to jednak żaden armagedon, jak to wieszcza niektóre media, nawet jak spadnie kilkanaście cm śniegu nie poleży on długo, w nadchodzącym tygodniu temperatura wzrośnie nawet do 8-10°C.

Ryszard Klejnowski

16 listopada, czwartek, 320 dzień 2023 roku; 7:00

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Na Uniwersytecie Otwartym SGGW rozpoczyna się niebawem (25 listopada) ośmiotygodniowy kurs „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” prowadzony przez naszego synoptyka – komentatora, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych. Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow/1458-podstawy-meteorologii-i-elementy-wykorzystania-wiedzy-o-pogodzie-w-praktyce-kurs-zdalny/
ZAPRASZAMY

Udostępnij artykuł