Komentarz synoptyka: 2023-11-17

Od poprzedniej doby mamy, mocno odczuwalne ochłodzenie na początku drugiej połowy listopada, spowodowane adwekcją zimnego powietrza arktycznego, lokalnie w porze nocnej z temperaturą oscylującą wokół zera. Dzisiejszy schyłek nocy i poranek tylko lokalnie z temperaturą około -1 i zero, głównie na zachodzie od Ziemi Lubuskiej po Wielkopolskę, a na północnym wschodzie na Warmii i Mazurach oraz na północnym Mazowszu. Najcieplejsze pozostaje południe kraju z wyłączeniem obszarów górskich, tutaj temperatura przeważnie 4, 6 stopnie pod grubym zachmurzeniem frontowym. Dzisiejszy poranek nieco cieplejszy od wczorajszego, a to za sprawą zachmurzenia, zwłaszcza niskiego oraz opadów, głównie deszczu, lokalnie z opadami deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. oraz mgieł radiacyjnych. Wiatr słaby z kierunków zmiennych i cisza wiatrowa.

Dzisiaj, podobnie jak wczoraj utrzymywać się będzie zachmurzenie całkowite, tylko miejscami pojawiać się mogą niewielkie przerwy w zachmurzeniu. Nadal występować będą opady deszczu, lokalnie mżawki oraz deszczu ze śniegiem, a na północnym wschodzie oraz w górach opady mokrego śniegu. Nocne mgły, ograniczające widzialność do 100, 300 metrów, występujące głównie na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski oraz Ziemi Łódzkiej, utrzymywać się będą do godzin południowych, a lokalnie nawet przez całą dobę. Temperatura zróżnicowana, w najcieplejszej porze dnia, odpowiednio do temperatury z pory nocnej. Na znacznym obszarem, przeważnie 2, 4 stopnie, natomiast od Kujaw po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie 6, 7 stopni. W górach, stosownie do wyniesienia, od -2, do -4, -5 stopni. Wiatr słaby z kierunków zmiennych stosownie do przekształcającego się pola ciśnienia.

Barycznie pozostajemy w rozległym obszarze niskiego ciśnienia z dwoma ośrodkami niżowymi z rodowodem atlantyckim, ale w najbliższym czasie to będzie się zmieniać. Stary, quasi stacjonarny niż z rejonu Rugii, wypełniając się zimnym powietrzem, będzie stopniowo przesuwał się nad Wielkopolskę i w porze nocnej zupełnie zaniknie, ale pozostanie jego zatoka niżowa skierowana na północny zachód aż po Jutlandię. Natomiast drugi, mobilny niż z nad Austrii i Węgier przesuwać się będzie nad Rumunię w stronę Morza Czarnego, gdzie nad ciepłymi wodami morskimi, będzie wyraźnie pogłębiał się. W tym samym czasie obszar wysokiego ciśnienia nazywany wałem wyżowym, łączący zimny wyż znad południowej Skandynawii i zachodniej Rosji, z ciepłym wyżem znad Półwyspu Iberyjskiego i przyległych akwenów Atlantyku, będzie się umacniał. U nas ciśnienie będzie wzrastało, ale nadal pozostanie głęboka zatoka niżowa z osią biegnącą od Morza Czarnego w kierunku północno zachodnim aż po zachodnie akweny Bałtyku. Po jej wschodniej stronie utrzymywać się będzie adwekcja zimnego powietrza nanoszonego do nas głównie znad Białorusi i Litwy, a nieznacznie znad Ukrainy i Obwodu Kaliningradzkiego. U nas stopniowo temperatura przechodzić będzie przez zero w dół, osiągając rubież Zatoka Gdańska – Ziemia Łódzka – kielecczyzna – Roztocze. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie z przyległościami, gdzie na przełomie nocy i dnia obniży się do około -4 stopni. Na pozostałym obszarze kraju, pozostającym po zachodniej stronie wspomnianej osi zatoki niżowej, przy napływie cieplejszego powietrza znad Jutlandii i wschodnich Niemiec, temperatura na plusie, w interwale odpowiednio od dwóch do czterech stopni. W górach lekki mróz, ale dość silny wiatr północno zachodni, spowoduje, że temperatura odczuwalna będzie o parę stopni niższa od tzw. termometrycznej. Nadal utrzymywać się będą opady, po ciepłej stronie zatoki opady deszczu, w osi zatoki deszczu ze śniegiem, a po jej wschodniej stronie opady mokrego śniegu. W drugiej połowie nocy mocniej popada od Mazowsza po Lubelszczyznę, a opady deszczu ze śniegiem, przechodzić będą w opady mokrego śniegu. Na drogach i chodnikach może być ślisko, a na pewno będzie tzw. „breja”.

Jutro kontynuowany będzie proces przebudowy pola ciśnienia, ale wspomniane opady, będą stopniowo zanikały w dzielnicach zachodnich i północnych. Na pozostałym obszarze kraju nadal z opadami. Na zachodzie kraju słabego deszczu z tendencją do zanikania. Natomiast cały, rozległy południowy wschód, a w tym Mazowsze i Ziemia Łódzka, po Małopolskę i Podkarpacie nadal z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu, z tendencją do stopniowego słabnięcia, ale tylko nieznacznego ustępowania. Dopiero w nocy, ich resztki będą stopniowo wynoszone poza naszą wschodnią granicę, za sprawą istotnej przebudowy pola ciśnienia i pola geopotencjału w swobodnej troposferze. Już u schyłku nocy z soboty na niedzielę, znad Niemiec nasuwać się będą kolejne, frontowe opady, na czole frontu, mokrego śniegu, a przede wszystkim deszczu ze śniegiem przechodzące w opady deszczu.


Ryszard Olędzki,
17 listopada 2023r., godz. 7.15


KURS PODSTAW METEOROLOGII
Na Uniwersytecie Otwartym SGGW rozpoczyna się niebawem (25 listopada) ośmiotygodniowy kurs „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” prowadzony przez naszego synoptyka – komentatora, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych. Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow... ZAPRASZAMY

Udostępnij artykuł