Komentarz synoptyka: 2023-11-18

Przed nami drugi dzień z typowym epizodem dla okresu przejściowego od jesieni do zimy, z jej atrybutami w postaci opadów mokrego śniegu, mniej więcej we wschodniej połowie kraju oraz przejścia temperatury przez zero w dół na mały minus, głównie na wschodzie kraju. W górach już prawdziwa zima, na Śnieżce zarejestrowano -6,6ºC, a na Kasprowym Wierchu przy opadach śniegu -9,0ºC. Na zachodzie kraju temperatura na plusie od jednego stopnia do trzech stopni, lokalnie nawet do czterech stopni, tutaj miejscami występują słabe opady deszczu lub mżawki. Wiatr przeważnie słaby, miejscami umiarkowany z kierunków zmiennych.

W ciągu dnia wspomniane opady będą stopniowo ustępowały od dzielnic północnych w głąb kraju. Opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem spodziewane są głównie w dzielnicach wschodnich i w wyższych partiach gór, stopniowo słabnące i ustępujące znad dzielnic centralnych. Natomiast na zachodzie nadal słabe opady deszczu, z tendencją do słabnięcia i rozpraszania się. Na wybrzeżu i w przylegających do niego wodach Bałtyku, utrzymywać się będą przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w chwiejnej równowadze termodynamicznej przy temperaturze wody na poziomie około 10-ciu stopni.

Taki rozkład zjawisk atmosferycznych warunkowany jest zatoką niskiego ciśnienia związaną z mobilnym niżem znad Rumunii i znad Morza Czarnego, a rozciągającą się na północny zachód aż do zachodnich akwenów Bałtyku. To w niej ułożony jest front okluzji z opadami, po wschodniej jej stronie mokrego śniegu, a po zachodniej ze słabymi opadami deszczu. Znad Litwy, Białorusi i Ukrainy napływa zimne powietrze, w obszarze pomiędzy wspomnianym niżem oraz wyżem znad zachodniej Rosji. Natomiast po jej zachodniej stronie utrzymuje się wał wyżowy łączący wyż znad Hiszpanii i Francji z wyżem znad południowej Skandynawii i zachodniej Rosji. We wspomnianym zimnym powietrzu postępować będzie kompensacja ciśnienia spowodowana jego osiadaniem. Tak uformowany wał wyżowy, będzie stopniowo przesuwał się na południowy wschód zajmując miejsce przesuwającego się nad Morze Czarne ośrodka niżowego.

W procesie tym, niebagatelną rolę pełnić będzie niż atlantycki (980 hPa), obecnie lokujący się na zachód od Irlandii (www1.wetter3.de/fax_dt.html ), jutro o tej porze będzie wchodził nad Szkocję, a następnie nad Morze Północne. To on wypierać będzie na wschód i południowy wschód wspomniany wał wyżowy i już najbliższej nocy znajdziemy się po jego zachodniej stronie. Pod jego naporem ustępować będą znad naszego kraju resztki słabych opadów śniegu i śniegu z deszczem. W tym samym czasie poprzedzająca go zatoka z frontem okluzji ciepłej wchodzić będzie nad Niemcy. Pierwsze opady frontowe, na czole frontu deszczu ze śniegiem, a w tylnej jego części już deszczu, nasuwać się będą nad dzielnice zachodnie na przełomie nocy i dnia. Dniem, podczas przesuwania się ich w głąb kraju, przechodzić będą w opady mieszane deszczu ze śniegiem, na północnym jego odcinku w opady mokrego śniegu. Za frontem, w świeżej i wyraźnie cieplejszej masie powietrza polarnego o równowadze chwiejnej, z powodzeniem ruszy konwekcja z przelotnymi opadami deszczu. Wyraźnie ociepli się, ale tylko na rozległym południowym zachodzie, Na pozostałym obszarze nadal temperatura około zera i na małym minusie. Stopniowo zwiększać się gradient baryczny, powodujący wzrost prędkości wiatru, przed frontem południowo wschodniego, a za frontem południowo zachodniego.


Ryszard Olędzki,
18 listopada 2023r., godz. 7.15

KURS PODSTAW METEOROLOGII
Na Uniwersytecie Otwartym SGGW rozpoczyna się niebawem (25 listopada) ośmiotygodniowy kurs „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” prowadzony przez naszego synoptyka – komentatora, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych. Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow... ZAPRASZAMY

Udostępnij artykuł