Komentarz synoptyka: 2023-11-20

Po pochmurnej nocy z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, miejscami opadami marznącymi następuje dzień z podobnymi warunkami pogodowymi. Przez cały dzień zalegać będzie całkowite zachmurzenie przez chmury wszystkich pięter; tych średnich i wysokich nie zobaczymy przez gęstą powłokę chmur Stratus oraz zalegające przez cały dzień, od Pomorza Szczecińskiego po Podkarpacie mgły i zamglenia ograniczające widzialność, tak pozioma jak i pionową Miejscami może padać marznący deszcz lub mżawka, powodująca gołoledź Wystąpi duża różnica temperatury, na północnym wschodzie -3 do 0°C, w centrum 5-7°C, na południowym zachodzie do 10°C; w związku z tym na północnym wschodzie występować będą opady śniegu, w strefie przejściowej, o której mowa w pierwszym akapicie deszczu ze śniegiem a na południowym zachodzie deszczu. Umiarkowany wiatr powieje na północnym wschodzie z kierunków wschodnich, na południowym zachodzie – zachodnich, może o kilka stopni obniżać temperaturę odczuwalna.

Taki pogodowy „groch z kapustą” funduje nam rozległy niż znad Wysp Brytyjskich i Morza Północnego, sięgający zatoką z frontem okluzji przebiegającym z północnego zachodu na południowy wschód, widoczny na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl oraz zobrazowaniach z radarów europejskich: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Zmiany położenia strefy frontowej i opadów nad obszarem naszego kraju możemy śledzić na mapach systemu POLRAD awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Istotne zmiany przyniesie jutro rozbudowujący się od północnego wschodu klin wyżowy znad północy Rosji. Jak możemy zauważyć na naszych mapach prognostycznych temperatury i linii prądu przynosi po swojej południowej krawędzi chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, tak że jutro i do środy w całym kraju należy spodziewać się ujemnych wartości temperatury, a przy małym zachmurzeniu w wyżu nocą temperatura może spaść do -10°C. Od czwartku spodziewany jest ponowny wzrost temperatury do kilku stopni powyżej zera. Napływ chłodnych mas z północnego wschodu możemy obserwować na mapach prognostycznych ECMWF poziomu 500 hPa z izotermami poziomu 850 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202311200000&projection=opencharts_europe&valid_time=202311201500 . Podobnie sytuację przedstawiają mapy grubości warstwy 500-1000 hPa odzwierciedlające średnia temperaturę powietrza w tej warstwie: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202311200000&projection=opencharts_europe&valid_time=202311202100 .

Zachowajmy szczególna ostrożność na drogach i chodnikach, może być bardzo ślisko. Kto jeszcze ni wymienił jeszcze opon na zimowe, powinien zrobić to jak najszybciej, nie zapominając o zimowym płynie do wycieraczek.

Ryszard Klejnowski

20 listopada, poniedziałek, 324 dzień roku; 7:15

Udostępnij artykuł