Komentarz synoptyka: 2023-11-21

Nieczęsto spotykamy sytuacje z tak dużą różnicą temperatury, jaką oczekujemy dzisiaj; na północnym wschodzie będzie mroźno, z temperaturą rzędu -3 do -1°C, około -2 do 0°C w centrum i nawet +8-10°C na południu kraju, na północy i centrum przeważać będzie umiarkowane lub duże zachmurzenie z licznymi przejaśnieniami na północy i słabymi opadami śniegu i śniegu z deszczem, na południu zachmurzenie całkowite z opadami deszczu, przechodzące w opady deszczu ze śniegiem (uwaga na opady marznące!), w górach śniegu Powieje słaby lub umiarkowany wiatr z północnego wschodu, obniżając o kilka stopni temperaturę odczuwalną. Najbliższa noc z niewielkimi spadkami temperatury do kilku stopni poniżej zera, jutro chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego obejmie obszar całego kraju. Od czwartku ponowne ocieplenie, proces ten możemy obserwować na naszych mapach prognostycznych temperatury i linii prądu.

Południowe obszary kraju obejmuje zatoka niżu znad Półwyspu Apenińskiego z frontem okluzji. Zatoka i front spychane są na południe przez rozbudowujący się od północy wał wyżowy między wyżem znad północy Półwyspu Skandynawskiego a wyżem atlantyckim z centrum na zachód od Wysp Brytyjskich. Na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl obserwujemy strefy zachmurzenie frontowego nad Polską, niżu nad Półwyspem Apenińskim i zmierzające znad północnego Atlantyku „czapę” zachmurzenia niżu, który we czwartek dotrze nad Europę centralną z kolejnym ociepleniem. Aktualne położenie strefy opadów nad naszym krajem możemy obserwować na mapach radarowych POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Na pionowych przekrojach atmosfery obserwujemy wyraźna zmianę charakterystyki zmieniających się mas powietrza – napływającej z kierunków północnych w Łebie: weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2023&MONTH=11&FROM=2100&TO=2100&STNM=12120 i ustępującej na południe we Wrocławiu: weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2023&MONTH=11&FROM=2100&TO=2100&STNM=12425 gdzie w całym niemal przekroju troposfery izoterma pokrywa się z izohietą, na północy masa jest bardziej sucha, co potwierdza wskaźnik PWAT (odpowiednio 10,11 i 18,95 mm).

To kilkudniowe wtargnięcie arktycznego chłodu nad środkowe regiony kontynentu dobrze ilustrują prognostyczne mapy grubości warstwy 500-1000 hPa, odzwierciedlające średnią jej temperaturę: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202311201200&projection=opencharts_north_east_europe&valid_time=202311210300 .Im mniejsza miąższość warstwy, tym chłodniejsza jej masa. Po krótkim ociepleniu, w drugiej połowie tygodnia kolejne, tym razem trwające do końca miesiąca ochłodzenie z opadami.

W tych zmiennych warunkach pogodowych, kiedy możemy spotkać się z marznącymi opadami, śliskością nawierzchni i słabszą widzialnością zachichotajmy szczególną ostrożność na jezdniach i chodnikach.

„Dwudziesty pierwszy listopada pogodę zimy zapowiada”

Ryszard Klejnowski

21 listopada, wtorek, 325 dzień 2023 roku; 7:10

Udostępnij artykuł