Komentarz synoptyka: 2023-11-23

UWAGA: NASTĘPUJE GENRALNA ZMIANA WARUNKÓW POGODOWYCH, CHARAKTERYSTYCZNYCH DLA PRZECHODZENIA OD PORY CIEPŁEJ DO PORY CHŁODNEJ. JEDNYM Z PARU ELEMENTÓW METEOROLOGICZNYCH BĘDZIE WIATR, SILNY I BARDZO SILNY, PORYWISTY W PORYWACH DOCHODZĄCY DO 70, 90 KM/H, A W PASIE WYBRZEŻA JESZCZE SILNIEJSZY, NA BAŁTYKU SZTORM. JEST JESZCZE CZAS BY PRZYGOTOWAĆ SIĘ ODPOWIEDNIO DO WARUNKÓW POGODOWYCH. POZA SILNYM WIATREM MAJĄCYM SIŁĘ DESTRUKCYJNĄ, ISTOTNYM ELEMENTEM BĘDZIE TEMPERATURA ODCZUWALNA, ZNACZNIE NIŻSZA OD TZW. TERMOMETRYCZNEJ.

W porze nocnej weszliśmy w zasięg rozległego i zarazem głębokiego niżu atlantyckiego NIKLAS znad Morza Grenlandzkiego z ciśnieniem w jego centrum 965 hPa, nadal lokującego się pomiędzy wyspami Jan Mayen i Spitsbergenem, który już rozpoczął przechodzenie przez Góry Skandynawskie, a niewielki jego ośrodek w środku nocy lokował się nad północnymi akwenami Zatoki Botnickiej. To z niego wychodzą okludujące się fronty atmosferyczne, ciepły na południowy zachód przez Bałtyk w kierunku Bretanii, a chłodny front przez południową Szwecję, Morze Północne nad Szkocję, a dalej nad Atlantyk, gdzie jako front ciepły niżu atlantyckiego 995 hPa, lokującego się na współrzędnych 50ºN i 40ºW (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ).

W czasie przygotowywania tego komentarza front ciepły z opadami mokrego śniegu na jego czole oraz opadami śniegu z deszczem i deszczu lokował się na rubieży: Obwód Kaliningradzki- Warmia- Dolny Śląsk, z tendencją do szybkiego przemieszczania się na południowy wschód, czemu sprzyja bardzo duży spadek ciśnienia, w przedniej części zatoki sięgający 7-miu i blisko 8-miu hPa/3godz. Wszystkie stacje meteorologiczne rejestrują spadek ciśnienia, zmniejszający się od północy w kierunku południowym, w górach to już tylko 1, 2 hPa/3godz. Tym dużym spadkom ciśnienia towarzyszy duży gradient baryczny, generujący silny i porywisty wiatr południowo zachodni, lokalnie w porywach dochodzący do 15, 17 m/s, a miejscami nawet do 20-tu m/s, wiele stacji meteorologicznych jeszcze nie rejestruje porywów wiatru.

To tylko zwiastun tego co nas czeka, a przed nami typ pogody dynamicznej, spowodowany zwiększającym się gradientem barycznym oraz adwekcji chłodnego powietrza, napływającego za aktywnym frontem chłodnym, który w godzinach południowych będzie nasuwał się znad Bałtyku. Niemal w tym samym czasie front ciepły będzie wychodził poza naszą wschodnią granicę. W ciepłym wycinku niżu temperatura od około 4, 6-ciu stopni na wschodzie do około 8, 10-ciu na zachodzie, ale silny i porywisty wiatr powodować będzie odczucie chłodu.

Za frontem chłodnym napływać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego o dużym potencjale chwiejności, w którym z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja dynamiczna z przelotnymi opadami deszczu, przechodzącymi w opady deszczu ze śniegiem lub z gradem. Nasz model prognozuje także występowanie jesiennych burz, głównie na Żuławach Wiślnych, Warmii, Mazur i Suwalszczyźnie, w tym, także w nocy. Nocą, przy dużym gradiencie barycznym oraz adwekcji chłodnego powietrza i rozwoju konwekcji dynamicznej, utrzymywać się będzie silny i bardzo silny wiatr, w porywach dochodzący do 70, 90 km/h, mający siłę destrukcyjną. Przed frontem południowo zachodni, natomiast za frontem północno zachodni.

W tym samym czasie, wspomniany niż „przewali się” przez Góry Skandynawskie i odbuduje się nad Zatoką Fińską i Estonią, z tendencją do przesuwania się nad wymrożoną Rosję zachodnią i rozpocznie się proces jego wypełniania się zimnym powietrzem arktycznym. Do nas napływać ono będzie znad Skandynawii przez jeszcze ciepły Bałtyk, zyskując równowagę chwiejną z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem lub gradem, bez względu na porę doby. Nasz model prognozuje także występowanie lokalnych burz.

Wszystko wskazuje na to, że taki rozkład ciśnienia i pola geopotencjału w swobodniej troposferze utrzyma się na dłużej.


Ryszard Olędzki,
23 listopada 2023r., godz. 7.15

PS. Rozpoczęcie kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” przesunięte zostało na 9 grudnia, w dalszym ciągu można zapisać się na ten kurs organizowany przez Uniwersytet Otwarty SGGW, a prowadzony przez naszego synoptyka, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych.
Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Udostępnij artykuł