Komentarz synoptyka: 2023-11-24

UWAGA: NADAL UTRZYMYWAĆ SIĘ BĘDZIE, SILNY I BARDZO SILNY, PORYWISTY WIATR, W PORYWACH DOCHODZĄCY DO 70, 90 KM/H, A W PASIE WYBRZEŻA JESZCZE SILNIEJSZY, NA BAŁTYKU SZTORM, Z WYRAŹNĄ TENDENCJĄ DO SŁABNIĘCIA W DRUGIEJ CZĘŚCI DNIA ORAZ W NOCY. W CIĄGU DNIA POSTĘPUJĄCE OCHŁODZENIE ORAZ PRZELOTNE OPADY DESZCZU ZE ŚNIEGIEM I LOKALNE BURZE, A W NOCY PRZELOTNE OPADY ŚNIEGU. POZA SILNYM WIATREM MAJĄCYM SIŁĘ DESTRUKCYJNĄ, ISTOTNYM ELEMENTEM BĘDZIE TEMPERATURA ODCZUWALNA, ZNACZNIE NIŻSZA OD TZW. TERMOMETRYCZNEJ.

Głęboki niż atlantycki NIKLAS z ciśnieniem w jego centrum 973 hPa, po przejściu przez Góry Skandynawskie, w środku nocy lokował się nad Zatoką Fińską z przyległościami. Jego front ciepły skierowany na południe sięga po Krym, natomiast front chłodny, zamykający ciepły jego wycinek, jest już nad naszym południem i ułożony mniej więcej na równoleżniku 50 stopni, sięga po południową Anglię i południowe krańce Irlandii. Prowadzi on jednostajne opady deszczu, w wyższych partiach gór przechodzących w opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Natomiast w jego tylnej części, w chłodniejszej masie powietrza o dużym potencjale chwiejności, występują przelotne opady deszczu o dużym natężeniu, deszczu ze śniegiem, także intensywne, a na północnym wschodzie już opady mokrego śniegu. Nie obyło się bez pojedynczych burz wewnątrz masowych. Wiatr przeważnie z sektora zachodniego, umiarkowany i silny, porywisty, w porywach dochodzący do 15, 18 m/s, na wybrzeżu jeszcze silniejszy, do 22, 23 m/s. Natomiast w nocy na Kasprowym Wierchu rejestrowano maksymalną jego prędkość sięgającą 31, 36 m/s. W tym samym czasie temperatura na małym minusie zbliżyła się na krótko do około zera. Największe rekordy prędkości wiatru zarejestrowała stacja meteorologiczna na Śnieżce, tutaj przez całą dobę, przeważnie 30+ m/s, a w porywach nawet do 46, 47 m/s. Za nami jeszcze stosunkowo ciepła noc. Temperatura nadal dodatnia, na poziomie 4, 5 stopni, plus, minus jeden stopnień, a północnym wschodzie gdzie pada śnieg, tylko jeden stopień.

Taki jest stan pogody na przełomie nocy i dnia. W ciągu dnia, warunki pogodowe, charakterystyczne dla adwekcji zimnego powietrza pochodzenia arktycznego, o dużym potencjale chwiejności, zwłaszcza nad ciepłymi wodami Bałtyku i przyległościami oraz silnym, porywistym wiatrem. Utrzymywać się będzie wewnątrz masowe zachmurzeni kłębiaste i warstwowo kłębiaste, prowadzące przelotne opady, głównie deszczu ze śniegiem, a w godzinach popołudniowych śniegu. Najmocniej i najczęściej będzie padało w szerokim pasie wybrzeża. Także spodziewane są pojedyncze burze, występujące głównie w dzielnicach północnych, utrzymujące się również w porze nocnej. Temperatura przeważnie pozostanie na poziomie tej ze schyłku nocy, ale temperatura odczuwalna będzie o parę stopni niższa od termometrycznej, zbliżona do około zera, a nawet nieco poniżej zera. Wiatr silny i porywisty zachodni, w porywach dochodzący do 70, 90 km/h, w pasie wybrzeża jeszcze silniejszy, na Bałtyku nadal sztorm.

Aktywny i zarazem głęboki oraz rozległy niż NIKLAS, kierować się będzie na południowy wschód, w stronę pogranicza białorusko-rosyjskiego. Po wejściu nad suchy i mocno wyziębiony kontynent, pozbawiony ”paliwa” jakim jest ciepłe, a także wilgotne podłoże, będzie szybko wypełniał się zimnym powietrzem arktycznym. Już w nocy gradient baryczny wyraźnie zmniejszy się i słabnąc będzie prędkość wiatru, stopniowo zmieniającego się na północno zachodni. Będzie się ochładzało i na znacznym obszarze kraju temperatura zejdzie do zera i na mały minus. Dominować będą przelotne opady śniegu, tylko na cieplejszym wybrzeżu jeszcze opady deszczu ze śniegiem.

Jutro utrzyma się tzw. „mix pogodowy” z przelotnymi opadami głównie mokrego śniegu, tylko w szerokim pasie wybrzeża jeszcze opady przelotne deszczu ze śniegiem W tylnej części niżu oddalającego się nad zachodnią Rosję, zmieniać się będzie kierunek napływu powietrza prosto z północy, ale w kraju wiatr nadal północno zachodni, wyraźnie słabnący, tylko podczas przemieszczania się chmur Cb, nasilający się i porywisty, w porywach dochodzący do 14, 16 m/s. Znad Bałtyku nadal napływać będzie wilgotne powietrze o dużym potencjale chwiejności. Temperatura od około 2, 3 stopni na zachodzie do około zera, minus jednego stopnia na wschodzie.


Ryszard Olędzki,
24 listopada 2023r., godz. 7.00

PS. Rozpoczęcie kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” przesunięte zostało na 9 grudnia, w dalszym ciągu można zapisać się na ten kurs organizowany przez Uniwersytet Otwarty SGGW, a prowadzony przez naszego synoptyka, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych.
Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Udostępnij artykuł