Komentarz synoptyka: 2023-11-25

Po licznych, dynamicznych zmianach pogody, z jesiennej na zimową i zimowej na jesienną wchodzimy w zdecydowanie zimowy „reżim” pogodowy; najbliższe kilkanaście charakteryzować się będą łagodnym zimowych przebiegiem pogody z temperatura nieco poniżej zera słabymi opadami śniegu. Dzisiaj oczekiwać możemy dużego zachmurzenia z licznymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami, początkowo deszczu ze śniegiem i śniegu, później tylko śniegu, niemal w całym kraju temperatura oscylować będzie w okolicach zera stopni, tylko na północnym wschodzie i górach kilka stopni poniżej zera; umiarkowany, okresowo porywisty północno zachodni wiatr może obniżać temperaturę odczuwalną o kilka stopni Celsjusza Na północnym wschodzie, gdzie opady śniegu mogą być intensywniejsze, silny i porywisty wiatr może powodować zamiecie i zawieje śnieżne, na Wybrzeżu nie wykluczone są burze śnieżne.

Opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz śniegu mogą utrudniać ruch pieszy i kołowy, padający na wychłodzone podłoże deszcz zamarzając powodować będzie śliskość, niebezpieczną dla pieszych i samochodów . Zachowujmy więc szczególną ostrożność, powoli przyzwyczajając się do zimowej aury.

Niemal cały kontynent europejski objęty jest rozległym niżem, którego centrum stanowi układ który przewędrował wczoraj nad Bałtykiem, wywołując u nas gwałtowne zjawiska pogodowe. Niewielki odcinek frontu okluzji przemieszcza się jeszcze nad południowo wschodnimi regionami kraju z opadami przelotnymi, które w górach mogą być intensywniejsze. Aktualne położenie stref opadów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl i zobrazowaniach z radarów Pol RAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ ; widzimy jak znaczna jest dynamika napływu masy powietrza polarnego morskiego o znacznym poziomie chwiejności. Zwraca uwagę nad Morzem Północnym komórkowa struktura zachmurzenie napływającego z północy w tylnej części wspomnianego już niżu. Natomiast nad Bałkanami i Morzem Czarnym formuje się struktura nowego niżu, który w perspektywie najbliższych dni zawędruje na północ, nad Ukrainę i Białoruś, podtrzymując północny kierunek napływu mas powietrza z kierunków północnych. Układ ten jest już widoczny na naszych mapach prognostycznych na południowym wschodzie .

Duże zagęszczenie izobar wskazuje, ze układ ten będzie bardzo intensywny, meteorogram dla Kiszyniowa przewiduje znaczne opady śniegu i wiatr przekraczający w porywach 100 km/h, nieco słabsze opady i porywy dla Kijowa. Mapy prognostyczne o większym horyzoncie czasowym i przestrzennym pokazują, że niż ten, wraz z powstającym w rejonie Wysp Brytyjskich utworzą układ dwu dwóch, sprzężonych ze sobą niżów, obracających się wokół jednej osi, analogicznie jak gwiazdy podwójne – obracające się wokół środka ciężkości.

Ryszard Klejnowski

25 listopada, sobota, 329 dzień 2023 roku; 7:15

UWAGA

Rozpoczęcie kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” przesunięte zostało na 9 grudnia, w dalszym ciągu można zapisać się na ten kurs organizowany przez Uniwersytet Otwarty SGGW, a prowadzony przez naszego synoptyka, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych. Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow/1458-podstawy-meteorologii-i-elementy-wykorzystania-wiedzy-o-pogodzie-w-praktyce-kurs-zdalny/


Udostępnij artykuł