Komentarz synoptyka: 2023-11-26

Przed nami kilku lub kilkunastodniowa faza łagodnej zimy, którą kształtować będzie specyficzny, wielkoskalowy układ pól ciśnienia i temperatury; dzisiejszą aurę charakteryzować będzie umiarkowane i duże zachmurzenie, słabe, przelotne opady śniegu, głównie na południu lub północnym wschodzie, „popruszyć” jednak może w całym kraju; temperatura oscylować będzie w granicach zera stopni, w dzień około zera lub z niewielkim +, w nocy z niewielkim minusem, umiarkowany wiatr; umiarkowany, chwilami porywisty wiatr powieje z północnego zachodu, może przy tym obniżać o kilka stopni temperaturę odczuwalna, a także powodować zamiecie i zawieje śnieżne.

Dobowa zmienność temperatury wokół zera powodować może, że drogi i chodniki mogą być śliskie, szczególnie tam, gdzie nie podjęto procedur ich zimowego utrzymania, czy to z piaskiem czy chemią. Kierowcy powinni natomiast pamiętać o zimowym ogumieniu i zimowym płynie do spryskiwaczy.

Wschodnią część kontynentu, od północnych rubieży Rosji i Półwyspu Skandynawskiego po Bałkany i Morze Śródziemne obejmuje wieloośrodkowy niż. Obejmuje on swoją cyrkulacją wschodnie regiony kraju, powoli ustępując na wschód po naporem klina wyżu znad Francji i Niemiec. Szczególni aktywny i perspektywiczny dla dalszego rozwoju sytuacji barycznej nad naszym regionem jest głęboki niż wędrujący na północ, znad Morza Czarnego, z bardzo gęsto ułożonymi izobarami. Nasze meteorogramy pokazują, że w Kiszyniowie, leżącym w pobliżu centrum niżu spadnie obfity śnieg a porywy wiatru przekroczą 100 km/h. Aktualne położenie stref zachmurzenia frontów i układów niżowych oraz ich przemieszczanie możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl a nad obszarem naszego kraju na zobrazowaniach radarowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/


Wspomniany klin wyżowy, któremu zawdzięczać możemy dzisiejszą łagodniejszą aurę ze słabymi opadami przelotnymi i lokalnymi przejaśnieniami nie zagości jednak na dłużej. Już jutro znajdziemy się w obszarze siodła barycznego powstałego między wędrującym na północ a później na północny zachód niże a niżem, który formować się będzie nad Morzem Północnym oraz wyżami znad Morza Śródziemnego i Półwyspu Skandynawskiego.

Oba te niże powstałe w głębokiej i rozleglej górnej zatoce okołobiegunowej strefy niżowej obiegać się będą cyklonalnie wokół siebie niczym układ gwiazdy podwójnej w astronomicznych kategoriach. W efekcie trwającego, zgodnie z prognozami o większym horyzoncie czasowym, wirowania tych dwu układów powstanie nad kontynentem rozległy wieloośrodkowy niż, który uniemożliwi na kilkanaście dni strefową cyrkulację zachodnią, a wielu przypadkach będzie strefowa cyrkulacja wschodnia. Zapewni to zmienność warunków pogodowych, szczególnie termicznych. O ile w pierwszej połowie tygodnia nie spodziewamy się większych spadków temperatury poniżej zera, szczególnie w centrum kraju, w drugiej możliwe są mroźniejsze warunki, z temperaturą rzędu -10 -12°C.
Ryszard Klejnowski

26 listopada, niedziela, 327 dzień 2023 roku; 7:15

UWAGA

Rozpoczęcie kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” przesunięte zostało na 9 grudnia, w dalszym ciągu można zapisać się na ten kurs organizowany przez Uniwersytet Otwarty SGGW, a prowadzony przez naszego synoptyka, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych. Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Udostępnij artykuł