Komentarz synoptyka: 2023-11-27

Od kilku dni przyzwyczajamy się do zimowej aury i towarzyszących jej objawów, początkowo deszczu ze śniegiem, później samego już śniegu, niskiej temperatury, do kilku stopni poniżej zera, silniejszego lub porywistego wiatru powodującego zamiecie i zawieje śnieżne; dzisiaj, podobnie jak wczoraj, objawy te będą stosunkowo łagodne, od jutra będą one znacznie intensywniejsze, szczególnie w południowych regionach kraju. Dzisiaj przeważać będzie umiarkowane i duże zachmurzenie, możliwe przejaśnienia: słabe przelotne opady śniegu wystąpią głównie we wschodniej połowie kraju, na północy i w górach, „poprószyć” może w całym kraju; w dzień temperatura wyrównana niemal w całym kraju, w granicach -1 - +1°C, chłodniej na północnym wschodzie i w górach, nad morzem o kilka stopni cieplej i tam możliwy deszcz ze śniegiem Umiarkowany wiatr powieje na wschodzie z kierunków północnych, na zachodzie z południowego wschodu, kierunki wiatru zmieniać się będą w miarę przemieszczania się układów ciśnienia nad naszym regionem, może obniżać temperaturę odczuwalną nawet o 5 stopni. Już w nocy od południowego wschodu wzrastać będzie zachmurzenie, wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu, obejmujące w dzień cała południową połowę kraju, w nocy wtorek / środa dotrą do centrum i na wschód.

Aktualne położenie stref zachmurzenie układów niżowych i opadów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl i zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ a skali europejskiej na www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Sytuacja baryczna nad Europa ulega istotnym zmianom, dzisiaj jedna mało odczuwalnym w naszym regionie. Podobnie jak wczoraj, aktywny i głęboki niż przemieszcza się znad Ukrainy na północ z odchyleniem na zachód, na zachodzie natomiast uaktywnia się niż znad Morza Północnego i Wysp Brytyjskich, wędrując nad Niemcy. Jak pokazują mapy prognostyczne jutro znajdzie się nad Czechami, obejmując swoim wpływem południe naszego kraju, a w środę nad Ukrainą, kontynuując swoją wędrówkę na północ, nad Białoruś. Dzisiaj znajdować się będziemy w obszarze siodła barycznego między tym niżami i wyżami znad Półwyspu Skandynawskiego i Bałkanów. Takie cyklonalne wirowanie obu niżów wokół naszego kraju potrwa jeszcze kilka dni, kontynent i część Atlantyku objęta będzie wieloośrodkowym, rozległym niżem w górnej zatoce strefy okołobiegunowych niżów. Efektem zmian położenie odrębnych ośrodków niżowych będą zmienne warunki pogodowe, przede wszystkim opady, które mogą być intensywne i temperatura z efektem z naprzemiennych efektem przechodzenia przez zero. Warto zachowywać więc daleko idącą ostrożność na drogach i chodnikach.

Zagadka meteo- kryminalna: Dlaczego deszcz poszedł do więzienia? Bo napadał!

Ryszard Klejnowski

27 listopada, poniedziałek, 331 dzień 2023 roku; 7:15

UWAGA

Rozpoczęcie kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” przesunięte zostało na 9 grudnia, w dalszym ciągu można zapisać się na ten kurs organizowany przez Uniwersytet Otwarty SGGW, a prowadzony przez naszego synoptyka, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych. Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Udostępnij artykuł