Komentarz synoptyka: 2023-11-29

Ogólna sytuacja synoptyczna nie zmienia się nad Europą, dalej obszar chłodu obejmujący środkową Europę, Skandynawię i Bałtyk z otaczającymi krajami otoczony jest od południa i wschodu aktywną strefą frontową, która ciągnie się od Anglii i Francji przez Alpy, Bałkany, Rumunię i Morze Czarne nad Ukrainę i zachodnią Rosję europejską. Kolejny aktywny niż wszedł w nocy nad środkową Ukrainę od Mołdawii i przemieszcza się szybko na północ, tą samą drogą co poprzedni niż sprzed kilku dni - na wschodzie padają deszcze, na zachodzie od jego toru opady śniegu z silnym, północnym wiatrem. Skraj opadów śniegu tego zaburzenia objął też południe kraju, dokładnie do granicy zarysowanej we wczorajszym komentarzu.

W perspektywie kilku dni utrzyma się strefa głównego frontu polarnego wraz ze wzmacniającym się prądem strumieniowym od Madery na Oceanie przez centrum Hiszpanii, Baleary, Prowansję, Alpy i północ Włoch, Chorwację, Serbię i Rumunię nad Ukrainę i zachodnie krańce Rosji. Na mapach prognostycznych opadów widać zgrubienie i oczka bardziej intensywnych, to kolejne ośrodki niżowe lub tylko fale na froncie toczące się wzdłuż niego, podążające na północny wschód. Każdy silniej rozwinięty niż ma swoją cyrkulację, w przedniej części wysyła cieplejsze powietrze na północ, w tylnej części ściąga chłód na południe. Tak więc dzisiaj, po przejściu niżu przez środkową Ukrainę napływać będzie także nad nasz kraj chłodniejsze powietrze, ale strefa opadów śniegu już się oddaliła nawet znad Roztocza, Ziemi Hrubieszowskiej i Podlasia. Nad zachodnim Pomorzem, północną Wielkopolską i Ziemią Lubuską pojawiać się mogą przelotne opady śniegu lub krupy śnieżnej z chmur Stratocumulus i Cumulus o większej miąższości, tam bowiem nad Danią i Meklemburgią wiruje niżyk w samym centrum chłodnego powietrza.

Opady rejestrowane są na stacjach synoptycznych w milimetrach, które łatwo przeliczają się na litry na metr kwadratowy – 1 mm opadu to 1 litr. Trudniej jest ze śniegiem, raz przez to, że z deszczomierza czasem przy umiarkowanym wietrze wywiewane są płatki śniegu, dwa że nie cały śnieg stopi się w deszczomierzu, trzy że topienie śniegu przez podgrzanie deszczomierza przeprowadza część śniegu w parę i zmniejsza pomiar. W danych z modelu numerycznego nie ma tych problemów - dla uproszczenia można przyjmować, że 1 mm opadu prezentowany w naszym modelu to warstwa świeżego śniegu o grubości 1 cm – ale pod warunkiem, że temperatura jest kilka stopni poniżej zera. Przy temperaturach bliskich zeru śnieg jest znacznie gęstszy, może kleić się do gałęzi, znaków drogowych i łatwo tworzy tak zwaną „śliskość pośniegową”. W pomiarach wykonanych na sieci stacji synoptycznych wczoraj w ciągu 12 godzin do 19, spadło 6-8 mm na Podkarpaciu, 3-2 mm na stacjach południowej Polski, na obszarze określonym we wczorajszym komentarzu. W nocy spadły następne porcje śniegu, dane są dostępne dopiero w depeszach z godziny 6 UTC czyli 7 czasu zimowego.

W całym obszarze Polski także dzisiaj temperatura nie podniesie się powyżej zera (za wyjątkiem Ziemi Lubuskiej, tam zero), tak więc śnieg, który spadł wczoraj i w nocy utrzyma się, a przy umiarkowanym wietrze wystąpić może nawiewanie go z pól na drogi i mimo niewielkiej warstwy śniegu warunki na niektórych drogach mogą być trudne. Wiatr jeszcze umiarkowany może przekraczać w porywach 10-12 m/s, należy więc zwracać uwagę na wyraźne, ponad 5 stopniowe obniżenie się temperatury odczuwalnej. Linia temperatury odczuwalnej widoczna jest na każdym meteorogramie, oznaczona jest kolorem niebieskim w pierwszym okienku, biegnie poniżej czerwonej linii prognozowanej temperatury powietrza.

W całym kraju poniżej zera, ale spore zachmurzenie warstwowe nie sprzyja nocnym spadkom temperatury, jedynie lokalnie, tam gdzie chmury będą w nocy cieńsze temperatura spaść może do minus 5-8 stopni, w kotlinach górskich poniżej -12 stopni. W ciągu dnia temperatura dojdzie do minus 2-3 stopni, ale pamiętajmy o naturalnym spadku temperatury z wysokością oraz o tym, że umiarkowany wiatr i tak obniży temperaturę odczuwalną o 3-5 stopni, tak więc ubierajmy dzieci i siebie na lekki mróz.

Maciej Ostrowski, 29 listopad 2023; 07:35

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Rozpoczęcie kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” przesunięte zostało na 9 grudnia, w dalszym ciągu można zapisać się na ten kurs organizowany przez Uniwersytet Otwarty SGGW. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych.. Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow/1458-podstawy-meteorologii-i-elementy-wykorzystania-wiedzy-o-pogodzie-w-praktyce-kurs-zdalny/

ZAPRASZAMY

Udostępnij artykuł